Trwa ładowanie...
d3sbop6
d3sbop6

Pelion: Cel osiągnięcia zysku netto porównywalnego do 2013 ambitny, ale możliwy

Warszawa, 17.11.2014 (ISBnews) - Pelion po wynikach za trzy kwartały tego roku ocenia, że wypracowanie skonsolidowanego zysku netto na poziomie ubiegłorocznym będzie bardzo trudne, choć nie niemożliwe, poinformował prezes Jacek Szwajcowski.
Share
d3sbop6

"Mamy jeszcze półtora miesiąca pracy, ale otoczenie, w którym działamy jest trudniejsze, niż się spodziewaliśmy. Powtórzenie wyników będzie bardzo trudne, ale robimy wszystko, by porównywalny wynik osiągnąć" - powiedział Szwajcowski podczas konferencji prasowej.

W I-III kw. 2014 r. spółka miała 30,73 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w porównaniu z 68,49 mln zł zysku rok wcześniej (spadek o 55% r/r). Rentowność netto spadła w tym czasie o 0,7 pp w skali roku do 0,5%.

W samym III kw. zysk netto spadł o prawie 65% rok do roku i sięgnął 4,2 mln zł, głównie w efekcie obniżenia marży urzędowej oraz zaostrzonej konkurencji zarówno w segmencie hurtowym, jak i detalicznym. Rentowność netto spadła o 0,5 pp w skali roku do 0,2% w III kw.

d3sbop6

"Za nami trzeci kwartał, który dla branży - ze względu na miesiące letnie - jest najsłabszy. Z kolei czwarty kwartał historycznie jest najlepszy, ale należy też pamiętać, że presja na marżę z powodu konkurencji nie maleje" - powiedział prezes.

Dodał, że obniżenie marży urzędowej o kolejne o 0,5% w tym roku przekłada się na wynik netto grupy niższy o 20 mln zł w całym roku.

"Nie jesteśmy w stanie już dalej ograniczyć kosztów i zachować przy tym standard obsługi, który związany jest także z częstotliwością dostaw do aptek. Ponadto obecnie - ze względu na regulacje - nasza firma dopłaca do dystrybucji hurtowej leków refundowanych" - podkreślił Szwajcowski.

Wiceprezes Jacek Dauenhauer dodał, regulacje dotyczące marży urzędowej spowodowały także , że konkurencja na rynku przeniosła się na inny asortyment, sprzedawany przez grupę. Ponadto, w tym roku rynek rośnie w tempie wolniejszym niż ok. 10% notowanego wzrostu w 2013 r.

d3sbop6

W I-III kw. marża na sprzedaży spadła o 6,6% r/r do 602,8 mln zł. Rentowność marży na sprzedaży spadła o 1,1 pkt proc. do 10,7%.

Zysk EBITDA spadł o 32% r/r do 522 mln zł w I-III kw. na skutek spadku marży na sprzedaży, zdarzeń jednorazowych oraz wyższego o 3,6 mln zł salda pozostałych kosztów i odpisów, głównie w efekcie wyższego salda rezerw. Rentowność EBITDA spadła o 0,8 pkt proc. w skali roku do 2,7% na koniec III kw.

"W 2013 roku mieliśmy nadwyżkę rozwiązanych rezerw nad zawiązanymi. To wpłynęło na pogorszenie wyniku EBITDA rok do roku w bieżącym roku. Monitorujemy na bieżąco należności , to jest moment, kiedy najsłabsi - czyli mniejsze apteki mogą mieć duże kłopoty. Część z tych odpisów może uda się rozwiązać w kolejnych kwartałach" - powiedział Dauenhauer.

Prezes poinformował, że jest za wcześnie, aby mówić o rekomendacji zarządu nt. podziału zysku za 2014 rok. "Nie wiemy, jaki wynik będzie za cały rok, dlatego jeszcze nie wiemy, jaka będzie nasza rekomendacja" - zaznaczył.

d3sbop6

Szwajcowski, zapytany o plany upublicznienia PGF powiedział, że Pelion nie wycofał się z nich, ale "ale nic nowego się nie wydarzyło".

"Na wiosnę akcjonariusze podjęli uchwałę o wprowadzeniu tej spółki na giełdę. Czekamy na dobry moment" - powiedział jedynie.

Pelion miał 100,18 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej z działalności kontynuowanej w 2013 r. wobec 57,38 mln zł zysku rok wcześniej.

Pelion Healthcare Group (dawniej Polska Grupa Farmaceutyczna) świadczy usługi obejmujące wszystkie segmenty dystrybucji farmaceutycznej (hurtowy, detaliczny i szpitalny) i są skierowane do: pacjentów, aptek, szpitali oraz producentów. Pelion S.A., to spółka holdingowa, pełni nadzór właścicielski nad wszystkimi obszarami działalności grupy.

(ISBnews)

d3sbop6

Podziel się opinią

Share
d3sbop6
d3sbop6