Pengab spadł o 0,8 pkt do 26,4 pkt w czerwcu
Warszawa, 25.06.2014 (ISBnews) - Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab spadł o 0,8 pkt m/m do 26,4 pkt w czerwcu, wynika z "Monitora Bankowego" opublikowanego przez firmę badawczą TNS Polska. Rok temu wartość wskaźnika wynosiła 5,2 pkt.
25.06.2014 11:51
"Zmiana ta, podobnie jak majowa korekta, ma sezonowy charakter. W środowisku bankowym nadal powszechna jest korzystna ocena sytuacji na rynku bankowym. Poprawę odnotowano na rynku kredytów dla przedsiębiorstw oraz depozytów zarówno osób indywidualnych, jak i przedsiębiorców. Większa korekta dotyczy przewidywanej aktywności klientów na rynku bankowych w najbliższych trzech miesiącach. Wskaźnik wyprzedzający obniżył się o 4,2 pkt do 29,7 pkt. Pomimo tego niezmiennie środowisko bankowe przewiduje w perspektywie najbliższego półrocza poprawę sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw, gospodarki kraju oraz gospodarstw domowych" - powiedział Marcin Idzik z TNS Polska.
Wskaźnik ocen wzrósł o 2,7 pkt w skali miesiąca do 23,2 pkt w czerwcu, zaś wskaźnik prognoz zmniejszył się o 4,2 pkt do 29,7 pkt.
Na zbliżające się półrocze polscy bankowcy czekają z zauważalnie mniejszym optymizmem niż jeszcze przed miesiącem. Jedynym obszarem, w odniesieniu do którego prognozy sześciomiesięczne poprawiły się, jest rynek lokat długoterminowych - tu możemy zaobserwować wynoszącą 5 pkt proc. poprawę wskaźnika prognoz.
Zgodnie z sześciomiesięczną prognozą rynku bankowego, w maju nieznacznie zmalał optymizm bankowców w odniesieniu do prognoz większości obszarów. Największe spadki zanotowano w przewidywaniach dla kredytów mieszkaniowych (-11 pkt proc.) oraz lokat długoterminowych przedsiębiorców (-8 pkt proc.) i klientów indywidualnych (-5 pkt proc.).
W porównaniu z ubiegłym miesiącem wskaźnik ocen kredytów gospodarstw domowych jest o 1 pkt proc. wyższy. Poprawa dotyczy jednak tylko kredytów konsumpcyjnych: w przypadku kredytów mieszkaniowych i samochodowych zauważalne są spadki oceny. W czerwcu na rynku kredytowym gospodarstw domowych obserwujemy także znaczący (-11 pkt proc.) spadek wskaźnika prognoz.
Na rynku kredytów dla podmiotów gospodarczych czerwiec przynosi poprawę wskaźnika ocen, przy jednoczesnym pogorszeniu wskaźnika prognoz. W przypadku prognoz zmiany te są zdecydowanie bardziej zauważalne - zarówno w odniesieniu do kredytów inwestycyjnych, jak i obrotowych różnica miesięczna sald przekracza 10 pkt proc.
W porównaniu z majem bankowcy lepiej oceniają sytuację na rynku depozytowym gospodarstw domowych. Saldo ocen dla depozytów bieżących wzrosło o 7 pkt proc., zaś dla depozytów terminowych - o 5 pkt proc. Również w tym obszarze przewiduje się jednak nadchodzące pogorszenie sytuacji - obserwujemy wynoszący 9 pkt proc. spadek salda prognoz w odniesieniu do rynku depozytów bieżących i spadek o 2 pkt proc. salda prognoz dla rynku depozytów terminowych.
Zdecydowanie mniejszym fluktuacjom podlega w opinii polskich bankowców sytuacja na rynku depozytowym podmiotów gospodarczych. Tutaj zmiany w stosunku do wyników majowych nie przekraczają 1 pkt proc. i dotyczy to zarówno prognoz, jak i ocen.
Sondaż został przeprowadzony pomiędzy 6 a 18 czerwca. W badaniu wzięło udział 200 placówek bankowych, reprezentujących różne typy banków.
(ISBnews)