Trwa ładowanie...
d19k319
24-02-2015 11:07

Pengab spadł o 2,5 pkt m/m do 19,8 pkt w lutym

Warszawa, 24.02.2015 (ISBnews) - Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab spadł o 2,5 pkt m/m do 19,8 pkt w lutym, wynika z "Monitora Bankowego" opublikowanego przez firmę badawczą TNS Polska. Rok temu wartość wskaźnika wynosiła 27,6 pkt.

d19k319
d19k319

"W lutym indeks Pengab wyniósł 19,8 pkt, spadł m/m o 2,5 pkt, r/r jest niższy o 7,8 pkt. Drugi kwartał z rzędu słabnie dynamika wzrostu. Pomimo to, wskaźnik wyprzedzający wzrósł o 1,8 pkt m/m, osiągając 26,3 pkt. W warstwie ocen na większości [rynków] odnotowano spadki dynamiki m/m, a w środowisku bankowym najczęściej dominują opinie o utrzymaniu dotychczasowej dynamiki na podstawowych rynkach. W najbliższych miesiącach przewiduje się jednak wzrost aktywności klientów - w szczególności na rynku kredytowym. Środowisko bankowe podtrzymuje umiarkowany optymizm wobec poprawy sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw, gospodarki kraju oraz gospodarstw domowych w najbliższym półroczu" - poinformował Marcin Idzik z TNS Polska.

Wskaźnik ocen spadł o 6,8 pkt w skali miesiąca do 13,3 pkt w lutym, zaś wskaźnik prognoz zwiększył się o 1,8 pkt do 26,3 pkt.

Przedstawiciele środowiska bankowego mniej optymistycznie niż jeszcze przed miesiącem patrzą na najbliższe pół roku w kontekście zmian sytuacji ekonomicznej gospodarki kraju (- 2 pkt proc.). Saldo prognozy sześciomiesięcznej zarówno dla gospodarstw domowych, jak i dla przedsiębiorców obniżyło się.

TNS podał, że prognozy sytuacji w perspektywie sześciomiesięcznej pogorszyły się w odniesieniu do rynku depozytów - zarówno dla klientów indywidualnych, jak i dla przedsiębiorców.

d19k319

"Jeśli chodzi o rynek kredytowy, kierunek zmian jest różny dla różnych obszarów - wzrost wskaźnika prognoz odnotowujemy w przypadku kredytów mieszkaniowych i inwestycyjnych, zaś spadek - w obszarze kredytów konsumpcyjnych i obrotowych" - czytamy w raporcie.

Na rynku kredytów gospodarstw domowych luty - podobnie jak styczeń - przynosi poprawę wskaźnika wyprzedzającego, przy jednoczesnym spadku wskaźnika bieżącego. Powyższa tendencja nie dotyczy rynku kredytów mieszkaniowych, w przypadku którego kierunek zmian obu wskaźników jest wzrostowy. Jeśli chodzi o rynek kredytów samochodowych, sytuacja w ciągu miesiąca nie uległa większym zmianom, podano także.

"Również na ryku kredytów dla podmiotów gospodarczych obserwowane przez bankowców w lutym zmiany stanowią kontynuację kierunków dających się uchwycić w styczniu - obniżeniu salda ocen towarzyszy wzrost salda prognoz i dotyczy to zarówno rynku kredytów inwestycyjnych, jak i obrotowych" - czytamy dalej.

Na rynku depozytów dla klientów indywidualnych w porównaniu z ubiegłym miesiącem obserwujemy spadek wskaźnika oceny bieżącej sytuacji, jak i wskaźnika prognozy w perspektywie trzymiesięcznej. O ile w przypadku depozytów bieżących poważniejsza zmiana (-9 pkt proc.) dotyczy wskaźnika bieżącego, o tyle w odniesieniu do rynku depozytów terminowych z wyraźniejszą różnicą (-11 pkt proc.) mamy do czynienia w przypadku wskaźnika prognoz.

d19k319

Na poziomie wskaźnika rynku depozytowego przedsiębiorców zmiany odnotowane w lutym nie przekraczają 1 pkt proc., natomiast nie oznacza to, że sytuację na poszczególnych rynkach depozytowych ocenia się i prognozuje tak samo, jak przed miesiącem: saldo ocen rynku depozytów bieżących obniżyło się o 12 pkt proc., zaś prognozy dla rynku depozytów terminowych dla przedsiębiorców - o 5 pkt proc. w porównaniu ze styczniem.

Sondaż został przeprowadzony pomiędzy 5 a 19 lutego. W badaniu wzięło udział 200 placówek bankowych, reprezentujących różne typy banków.

(ISBnews)

d19k319
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d19k319