Trwa ładowanie...
d2thm6i

Pengab wzrósł o 3,2 pkt m/m do 23,2 pkt w lutym

Warszawa, 28.02.2017 (ISBnews) - Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab wzrósł o 3,2 pkt m/m do 23,2 pkt w lutym, wynika z "Monitora Bankowego" opublikowanego przez firmę badawczą TNS Polska. Rok temu wartość wskaźnika wynosiła 12,1 pkt.

Share
d2thm6i

"W lutym indeks Pengab po raz drugi w tym roku odnotował poprawę w stosunku do stycznia, wzrastając o 3,2 pkt do poziomu 23,2 pkt. Zmiana ta podobnie jak przed miesiącem jest spowodowana wzrostem indeksu wyprzedzającego aktywność klientów na rynku bankowym, który m/m poprawił wartość o 4,9 pkt, co w stosunku do grudnia daje wzrost o niemal 15 pkt. W warstwie ocen zaobserwowano korekty m/m w przypadku kredytów konsumpcyjnych, kredytów inwestycyjnych, depozytów terminowych GD oraz depozytów bieżących przedsiębiorstw. Silne wzrosty są oczekiwane na rynku kredytów GD oraz kredytów dla przedsiębiorstw. Prognozy sześciomiesięczne dla aktywności klientów na rynku bankowym są także optymistyczne. M/m zaobserwowano wyraźną poprawę prognoz sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw" - poinformował Marcin Idzik z Kantar TNS.

Wskaźnik ocen wzrósł o 1,6 pkt m/m do 17,3 pkt w lutym, zaś wskaźnik prognoz wzrósł o 4,9 pkt do 29,2 pkt.

W stosunku do pomiaru sprzed miesiąca ogólny wskaźnik oceny dla rynku kredytów gospodarstw domowych m/m spadł o 7 pkt. Saldo ocen dla kredytów konsumpcyjnych m/m spadło o 16 pkt, dla kredytów mieszkaniowych m/m wzrosło o 3 pkt. Saldo prognoz dla kredytów konsumpcyjnych wzrosło m/m o 16 pkt, a dla kredytów mieszkaniowych o 24 pkt.

d2thm6i

"Ogólny wskaźnik ocen dla rynku depozytów gospodarstw domowych m/m wzrósł o 2 pkt. W przypadku salda ocen depozytów bieżących gospodarstw domowych obserwujemy m/m wzrost o 6 pkt, w przypadku depozytów terminowych indeks ocen spadł o 5 pkt" - czytamy w komunikacie.

Wskaźnik ocen sytuacji na rynku kredytów podmiotów gospodarczych m/m wzrósł o 1 pkt. W przypadku kredytów inwestycyjnych saldo ocen spadło o 4 pkt m/m, a w przypadku kredytów obrotowych wzrosło o 3 pkt. W obu przypadkach indeksy prognoz odnotowały wzrosty o 16 pkt m/m.

"Wskaźnik ocen sytuacji na rynku depozytów podmiotów gospodarczych wynosi obecnie 8 pkt, m/m odnotował wzrost o 1 pkt. Podobne zmiany odnotowano w wartości indeksu wyprzedzającego, który m/m wzrósł o 2 pkt. Na poziomie szczegółowym obserwujemy wzrost o 2 pkt wartości indeksu ocen dla depozytów terminowych oraz spadek o 11 pkt indeksu ocen dla depozytów bieżących" - czytamy dalej.

Kantar TNS podał, że luty okazał się miesiącem wzrostu indeksów prognoz sześciomiesięcznych dla trzech monitorowanych obszarów z wyjątkiem stanu kredytów mieszkaniowych, lokat długoterminowych dla osób indywidualnych oraz lokat długoterminowych przedsiębiorstw. Wzrosty m/m wynoszą od 8 do 9 pkt, a spadki od -2 do -17 pkt.

d2thm6i

"W lutym o 15 pkt m/m wzrosła prognoza sześciomiesięczna sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw, w przypadku której wartość indeksu wynosi 19 pkt. Poprawie o 6 pkt uległa prognoza sytuacji ekonomicznej gospodarki kraju osiągając wartość minus 1 pkt. Przewidywania przyszłej sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych m/m są wyższe o 6 pkt" - napisano w komunikacie.

Sondaż został przeprowadzony pomiędzy 9 a 23 lutego. W badaniu wzięło udział 151 placówek bankowych, reprezentujących różne typy banków.

(ISBnews)

d2thm6i

Podziel się opinią

Share
d2thm6i
d2thm6i