Trwa ładowanie...
browar
12-11-2012 14:25

Perła-Browary Lubelskie uruchomi browar w Zwierzyńcu

W przyszłym roku ma trafić na rynek piwo wyprodukowane w zabytkowym browarze w Zwierzyńcu, który wydzierżawiła Perła-Browary Lubelskie. Spółka produkuje piwo z chmielu z terenu Lubelszczyzny.

Perła-Browary Lubelskie uruchomi browar w ZwierzyńcuŹródło: WP.PL
d1bw4ny
d1bw4ny

- Zwierzyniec wpisuje się w strategię rozwoju firmy, która skoncentrowana jest na produkcji regionalnej. Chmiel kupujemy wyłącznie od dostawców z terenu Lubelszczyzny, nie sprowadzamy żadnych komponentów do produkcji z Chin - powiedział dyrektor operacyjny Perły-Browarów Lubelskich Andrzej Stawiszyński.

Perła-Browary Lubelskie wygrała przetarg na dzierżawę od Skarbu Państwa zabytkowego browaru w Zwierzyńcu (Lubelskie). Umowa dzierżawy browaru na 15 lat, podpisana ze starostą zamojskim, przewiduje, że spółka w ciągu 12 miesięcy uruchomi produkcję piwa. Po okresie rozruchu w Zwierzyńcu ma być produkowane co najmniej 10 tys. hektolitrów piwa rocznie.

Browar w Zwierzyńcu nie jest wyposażony w urządzenia do produkcji piwa. Spółka nie ujawnia, jakiej wysokości będą jej nakłady inwestycyjne; Stawiszyński zapewnił, że firma jest gotowa je ponieść.

d1bw4ny

Piwo ze Zwierzyńca ma być dostępne na runku w przyszłym roku. Prawdopodobnie spółka powróci do produkowanego tu niegdyś piwa "Zwierzyniec", ale planowana jest tu też produkcja innych, nowych rodzajów piwa o unikalnej recepturze.

Uruchomienie produkcji w browarze ma przyczynić się do stworzenia kilkudziesięciu nowych miejsc pracy.

Browar w Zwierzyńcu został zbudowany w 1806 r. i do II wojny wchodził w skład latyfundium magnackiego należącego do rodziny Zamoyskich - Ordynacji Zamojskiej. W 1944 r. na mocy dekretu o reformie rolnej został przejęty na własność państwa. Produkcję piwa prowadziła tu najpierw spółdzielnia Samopomoc Chłopska, a od lat 70. - Przedsiębiorstwo Państwowe Zakłady Piwowarskie (PPZP) w Lublinie. W wyniku prywatyzacji PPZP, przeprowadzonej na początku lat 90., powstała spółka Perła-Browary Lubelskie.

Spółka Perła-Browary Lubelskie dzierżawiła browar w Zwierzyńcu od początku lat 90. do 2010 r., kiedy wypowiedziano jej umowę dzierżawy, ponieważ przestała produkować w tym zakładzie piwo i zwolniła pracowników. Ostatnim dzierżawcą browaru była inna spółka z Lublina, ale ta w wyznaczonym czasie, tj. w ciągu 12 miesięcy, nie rozpoczęła w zakładzie produkcji piwa - w związku w tym zamojskie starostwo wiosną tego roku wypowiedziało umowę dzierżawy i ogłosiło nowy przetarg.

Perła-Browary Lubelskie złożyła też w Sądzie Rejonowym w Zamościu wniosek o stwierdzenie zasiedzenia browaru. Sąd jednak ten wniosek odrzucił.

Perła-Browary Lubelskie jest jednym z największych regionalnych browarów w Polsce, produkcję piwa prowadzi w zakładzie w Lublinie. Spółka ma ok. 3-procentowy udział w polskim rynku piwa.

d1bw4ny
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1bw4ny