Trwa ładowanie...
d1zbtb6

PERN wybuduje dwa gigantyczne zbiorniki na ropę

Kosztem 83 mln zł Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych "Przyjaźń" wybuduje w swej bazie w Adamowie przy granicy z Białorusią dwa zbiorniki na ropę naftową o pojemności 100 tys. metrów sześciennych każdy. Wykonawcą inwestycji, która zakończy się w 2011 r., będzie Mostostal Płock.

d1zbtb6
d1zbtb6

To największy kontrakt z zawartych dotychczas w tym roku przez obie spółki - poinformowali podczas podpisania umowy prezesi: Robert Soszyński z PERN i Wiktor Guzek z Mostostalu Płock.

Jak powiedział Soszyński, budowa dwóch zbiorników w bazie w Adamowie jest elementem programu inwestycyjnego realizowanego w ramach nowej strategii PERN na lata 2009-14, uwzględniającej strategiczne interesy państwa w zakresie bezpieczeństwa energetycznego.

Zbiorniki o pojemności 100 tys. metrów sześciennych to największe tego typu obiekty w Polsce i jedne z największych w Europie (wewnątrz zbiornika zmieściłoby się boisko piłkarskie). Do tej pory w kraju wybudowano cztery takie zbiorniki, wszystkie w bazach magazynowych PERN w Adamowie i w Plebance pod Płockiem.

_ W ciągu najbliższych lat zamierzamy znacząco zwiększyć pojemności magazynowe, aby sprostać wyzwaniom, jakie niesie dynamicznie zmieniająca się sytuacja na rynku ropy naftowej i paliw płynnych _- oświadczył Soszyński. Dodał, iż PERN planuje w 2010 r. budowę dwóch zbiorników o łącznej pojemności od 160 do 200 tys. metrów sześciennych w bazie magazynowej w Plebance.

d1zbtb6

Soszyński przyznał, iż PERN przygotowuje jednocześnie dwa inne projekty: budowę bazy magazynowo-przeładunkowej w Gdańsku, a także budowę zbiorników w kawernach solnych na potrzeby magazynowe związane ze strategicznymi rezerwami państwa - projekt ten ma być realizowany z partnerem krajowym, a nie jest wykluczone, że w perspektywie także z partnerem zagranicznym.

Jak zapowiedział Soszyński, najpóźniej do końca III kwartału 2009 r. powinno zostać sfinalizowane przejęcie od gdańskiego Portu Północnego stanowisk przeładunkowych ropy naftowej 0 i P - tzw. pirsów, co pozwolić ma na uzyskanie przez PERN pełnej kontroli nad przeładunkiem ropy naftowej, uwzględniającej m.in. ewentualną konieczność zwiększenia w przyszłości importu surowca drogą morską.

Według prezesa Mostostalu Płock, budowa dwóch gigantycznych zbiorników w bazie magazynowej PERN w Adamowie potrwa 84 tygodnie.
_ Nie zawiedziemy. Dotrzymamy terminu. Mamy duże doświadczenie w budowie tego typu obiektów _ - zapewnił Guzek.

PERN jest jednoosobową spółką Skarbu Państwa. Tłoczy ropę naftową z Rosji (około 50 mln ton rocznie) do rafinerii polskich - PKN Orlen i Grupy Lotos oraz do rafinerii niemieckich - PCK Schwedt i Mider Spergau, a także paliwa do baz magazynowych na terenie kraju. Przesyła również surowiec tranzytem do gdańskiego Naftoportu, w którym posiada udziały. Spółka zatrudnia około 850 osób.

PERN eksploatuje łącznie około 700 km rurociągów przesyłających gotowe paliwa, a razem z ropociągami - około 2 600 km magistrali.

Zgodnie z nową strategią PERN, w przypadku zbiorników naziemnych do 2013 r. łączna pojemność magazynowa spółki ma zwiększyć się z obecnych 2,8 mln metrów sześciennych do około 3,5 mln metrów sześciennych.

d1zbtb6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1zbtb6