Trwa ładowanie...
dvbk9ke
01-02-2017 11:07

PFR współfinansuje budowę obwodnicy Krakowa o wartości blisko 1 mld zł

Warszawa, 01.02.2017 (ISBnews) - Polski Fundusz Rozwoju (PFR) współfinansuje powstanie jednej z najważniejszych inwestycji infrastrukturalnych Krakowa - Trasy Łagiewnickiej, która jest częścią wewnętrznej obwodnicy miasta, podał PFR. Fundusz będzie odpowiadał m.in. za wypracowanie struktury prawnej oraz modelowanie finansowe przedsięwzięcia, jak również za aranżację finansowania. W ramach przedsięwzięcia PFR dostarcza ponad 200 mln zł, podano także.

Share
dvbk9ke

Zgodnie z założeniami Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, inwestycje w infrastrukturę są jednym z priorytetów Polskiego Funduszu Rozwoju, podkreślono w komunikacie.

"W ramach inwestycji powstanie nowoczesna arteria o długości ok. 4 km, łącząca istniejącą ulicę Grota-Roweckiego z węzłem ulic Witosa, Halszki i Beskidzkiej. Projekt przewiduje wybudowanie dwóch jezdni z trzema pasami ruchu oraz torów tramwajowych. Przedsięwzięcie wymaga również wydrążenia trzech tuneli o łącznej długości około półtora kilometra, wybudowania bezkolizyjnych skrzyżowań, nowego, zintegrowanego przystanku kolejowo-tramwajowo-autobusowego z centrum obsługi podróżnych, wytyczenia kładki dla pieszych i rowerzystów, budowy dwóch mostów (w tym kolejowego), przebudowy koryta rzeki Wilga, a także wybudowania przystanków autobusowych, chodników, ścieżek rowerowych i ekranów akustycznych" - czytamy w komunikacie.

Harmonogram zakłada rozpoczęcie prac budowlanych w 2017 oraz ich zakończenie w 2020 roku.

"Trasa Łagiewnicka, biegnąca przez kluczowe tereny drugiego co do wielkości miasta - Krakowa - będzie finansowania z kilku różnych źródeł. Jest to udana operacja finansowa. [...] Z sukcesem szukamy nowych źródeł realizacji projektów infrastrukturalnych i ze wsparciem PFR oraz EBI i w niewielkim stopniu funduszy unijnych można dokonać udanego montażu finansowego pod skomplikowaną inwestycję" - powiedział wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej.

dvbk9ke

Założenia inwestycji zostały opracowane wspólnie przez Polski Fundusz Rozwoju i Kraków, na mocy podpisanego przez strony porozumienia. Główny ciężar prac projektowo-koncepcyjnych oraz symulacji budżetowych projektu spoczywał na mieście, zaś PFR odpowiadał m.in. za wypracowanie struktury prawnej oraz modelowanie finansowe przedsięwzięcia, jak również za aranżację finansowania. W jego ramach PFR dostarcza ponad 200 mln zł. Instrument finansowy PFR jest kluczowy dla realizacji inwestycji, podano także.

"Budowa Trasy Łagiewnickiej będzie finansowana także z innych źródeł. Niemal 300 mln zł kredytu zapewni działający w ramach Grupy PFR Bank Gospodarstwa Krajowego. W grudniu 2016 r. zgody kredytowe uzyskał także Europejski Bank Inwestycyjny. Szacowana wysokość finansowania EBI w ramach Planu Junckera to niemal 400 mln zł. Miasto wystąpiło również o blisko 100 mln zł dotacji unijnej z Programu Infrastruktura i Środowisko na tramwajową część projektu. Wniosek jest w trakcie oceny przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Całkowity koszt inwestycji, z uwzględnieniem finansowania w okresie budowy, szacowany jest na ok. 1 mld zł" - czytamy w komunikacie.

Realizacja inwestycji przyczyni się do odciążenia ruchu w rejonie ścisłego centrum Krakowa (w tym w rejonie alei Trzech Wieszczów) poprzez bezpośrednie połączenie południowych dzielnic miasta. Trasa umożliwi przejęcie ruchu międzydzielnicowego z centrum, co przełoży się na zmniejszenie emisji spalin, wskazano w materiale.

"Trasa Łagiewnicka jest przykładem, po co PFR został powołany - by być w stanie finansować mechanizmy finansowania, które nie mieszczą się w programach centralnych, samorządowych i unijnych" - powiedział prezes PFR Paweł Borys podczas konferencji prasowej.

dvbk9ke

Wśród przedsięwzięć zrealizowanych przez Grupę PFR w zakresie infrastruktury są m.in.: budowa jednej z największych inwestycji na Pomorzu - głębokowodnego nabrzeża terminala kontenerowego w Gdańsku; inwestycja z PESA Bydgoszcz w rozwój krajowego transportu kolejowego; rewitalizacja przedwojennych kamienic na terenie Miasta Kazimierzowskiego w Radomiu, czy modernizacja zespołu akademików Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego i ich otoczenia.

Działający w Grupie PFR Bank Gospodarstwa Krajowego oferuje finansowanie projektów infrastrukturalnych w oparciu o finansowanie dłużne. BGK obsługuje także Krajowy Fundusz Drogowy, zapewniając finansowanie dla projektów realizowanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Z kolei Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości dofinansowuje projekty drogowe w Polsce Wschodniej, zwiększając tym samym dostępność komunikacyjną miast wojewódzkich z tej części Polski.

Grupa Polskiego Funduszu Rozwoju, zgodnie z przyjętym przez polski rząd Planem na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, integruje w ramach spójnej strategii i profesjonalnych standardów zarządzania: Agencję Rozwoju Przemysłu, Bank Gospodarstwa Krajowego, Korporację Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych, Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych i Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Centrum strategicznym tworzonej grupy jest Polski Fundusz Rozwoju S.A. Celem PFR jest zapewnienie sprawnych narzędzi realizacji polityki rozwoju oraz zwiększenie potencjału inwestycyjnego i gospodarczego Polski w ramach jednolitej platformy instrumentów rozwojowych dla przedsiębiorców, samorządów i klientów indywidualnych. PFR działa zgodnie z najlepszymi międzynarodowymi standardami.

(ISBnews)

dvbk9ke
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dvbk9ke
dvbk9ke