Trwa ładowanie...
dio09jq

PGE w tym roku odkupi akcje swoich spółek

Nawet ponad miliard złotych może zapłacić Polska Grupa Energetyczna, która w najbliższych


tygodniach odkupi od państwa mniejszościowe pakiety akcji trzech elektrowni i dwóch kopalni.

Share
dio09jq

Prywatyzacja Enea nie rozruszała giełdy. Cena PDA spadła do 15,25 złotego

Jest nowy pomysł na to, by zrealizować przewidziane na ten rok wpływy z prywatyzacji. Obecnie przekraczają one 900 mln złotych, ale w planie na 2008 r. przewidziane jest 2,3 mld zł. Już od jakiegoś czasu mówi się, że plany resortu skarbu uda się zrealizować dzięki sprzedaży mniejszościowych pakietów akcji, tzw. resztówek spółek z sektora elektroenergetycznego. Wcześniej mówiło się jednak wyłącznie o zagranicznych inwestorach, którzy podczas prywatyzacji z ubiegłych lat pozostawiali w rękach Skarbu Państwa kilkuprocentowe udziały w spółkach, które kupowali.

Teraz jednak, jak dowiedział się "Parkiet", na celowniku znalazła się Pol­ska Gru­pa Energetyczna. W ciągu najbliższych tygodni podpisze z ministerstwem skarbu umowę w sprawie odkupienia od MSP mniejszościowych pakietów akcji kopalni i elektrowni z kontrolowanego przez siebie holdingu PGE Górnictwo i Energetyka (wcześniej BOT). Informacje te potwierdził wczoraj prezes PGE Tomasz Zadroga. Za kilkunastoprocentowe udziały w elektrowniach Bełchatów, Opole i Turów oraz w kopalniach Bełchatów i Turów PGE może zapłacić ponad miliard złotych. Mimo że, jak dowiedzieliśmy się w ministerstwie skarbu, zapisy umów są już niemal gotowe, trwają jeszcze końcowe analizy dotyczące tego, ile PGE rzeczywiście zapłaci za cały pakiet "resztówkowych walorów".

Jak powiedziała wczoraj wiceminister skarbu Joanna Schmid, trwają w sprawie resztówek również negocjacje z Vattenfallem, Endesą i EdF.

dio09jq

W 2009 r. wpływy z prywatyzacji wyniosą 12 mld zł. Środki te zostaną pozyskane w dużej mierze dzięki Enei, której notowania ruszyły wczoraj na GPW. Debiut (+1,3 proc.) nie był wielkim sukcesem, ale resort skarbu liczy, że dzięki sprzedaży pakietu kontrolnego dostanie ponad 6 mld zł. Na koniec sesji prawa do akcji Enei kosztowały 15,25 zł. Cena emisyjna dla inwestorów detalicznych wynosiła 15,40 zł.

204 - tyle spółek zależnych należy do całej grupy kapitałowej Polskiej Grupy Energetycznej

Justyna Piszczatowska

Tekst z kolumny nr 1 Gazety Giełdy Parkiet

dio09jq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dio09jq