Trwa ładowanie...

PGNiG i Ministerstwo Gospodarki: gazu nie zabraknie

Zapowiadane na wrzesień spotkanie z Rosjanami w sprawie dodatkowych dostaw gazu do Polski po 2010 roku nie odbędzie się. Jednak w Polsce gazu nie zabraknie; magazyny są wypełnione w stu procentach - zapewniają resort gospodarki oraz Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.

Share
PGNiG i Ministerstwo Gospodarki: gazu nie zabraknieŹródło: AFP
d3w8waa

Z końcem września wygasa krótkoterminowy kontrakt na dodatkowe dostawy rosyjskiego gazu w tym roku.

- We wrześniu nie będzie już negocjacji nt. dodatkowych dostaw gazu, obecnie trwa wymiana korespondencji, ustalenia zapadną na początku października, ale gazu nie zabraknie, bo magazyny są pełne - powiedziała szefowa biura prasowego ministerstwa gospodarki Agnieszka Gapys.

W połowie września w Krynicy wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak powiedział, że negocjacje z Rosją na temat dodatkowych dostaw gazu do Polski trwają; a następne spotkanie planowane jest jeszcze we wrześniu. Rychłe zakończenie negocjacji - wczesną jesienią - zapowiadał na początku tego miesiąca, po rozmowach z premierem Rosji Władimirem Putinem, premier Donald Tusk.

d3w8waa

Według wtorkowych zapewnień rzeczniczki PGNiG Joanny Zakrzewskiej, spółka ta "dokłada wszelkich starań", by jak najszybciej podpisać kontrakt, który pozwoli uzupełnić brakujące dostawy gazu.

Polska negocjuje z Rosjanami dodatkowe dostawy gazu po 2010 roku w związku z wygaśnięciem kontraktu z rosyjsko-ukraińskim RosUkrEnergo (RUE). Spółka ta, w połowie należąca do Gazpromu, dostarczała do Polski od 2006 roku 2,3 mld m sześc. gazu rocznie. Już od początku tego roku RUE nie realizowało dostaw do naszego kraju. 1 czerwca PGNiG podpisało z Gazpromem kontrakt krótkoterminowy na dodatkowy 1 mld m sześc. gazu w tym roku, który wygasa z końcem września. Wciąż nie są zapewnione dodatkowe dostawy długoterminowe po 2010 roku.

Całkowita pojemność polskich magazynów wynosi 1 mld 66 mln m. sześć gazu. Nasz kraj zużywa rocznie ok. 14 mld m. sześc. gazu. W ubiegłym roku było to 13,9 mld m. sześć.; w bieżącym roku zużycie zaplanowano na ok. 15 mld m sześć. Jedną trzecią krajowego zapotrzebowania na gaz pokrywamy z wydobycia krajowego.

d3w8waa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3w8waa