PGNiG nie zamierza zmieniać strategii, ale inaczej rozłoży w niej akcenty - Kurella (aktl.)

...

29.07.2013 | aktual.: 29.07.2013 13:23

Dochodzą wypowiedzi Jerzego Kurelli, p.o. prezesa PGNiG. #

29.07. Poznań (PAP) - PGNiG nie zamierza zmieniać strategii, ale na przełomie sierpnia i września przedstawi resortowi skarbu, w jaki sposób będą rozkładały się akcenty w dotychczasowych założeniach strategicznych spółki - poinformował dziennikarzy Jerzy Kurella p.o. prezesa PGNiG.

"Nie mamy zamiaru zmieniać strategii. Najwyżej rozłożymy inaczej akcenty. Chcemy być spółką upstreamową, stąd nasze dążenia do rozwoju poszukiwania i wydobycia gazu zarówno w Polsce, jak i zagranicą. (...) Na przełomie sierpnia i września mamy zamiar przedstawić nowe akcenty w naszej strategii i pokazać jak to przełoży się na liczby" - powiedział Kurella.

Jego słowa potwierdził minister skarbu, Włodzimierz Karpiński.

"Nic mi nie wiadomo, żeby strategia wymagała przeformatowania, poza tym, że będziemy stawiać na segment wydobycia" - dodał.

Kurella poinformował o propozycji PGNiG, dotyczącej wymiany danych pomiędzy spółkami poszukującymi gazu niekonwencjonalnego na terenie kraju.

"Polityka otwartości jest jak najbardziej zgodna z interesem spółek. Jeśli chcemy zintensyfikować wydobycie musimy dzielić się wiedzą na zasadzie wzajemności i korzystać z doświadczenia innych firm. Dzięki temu mamy szanse przyspieszyć prace" - skomentował.

Dodał, że wymiana informacji miałaby być przeprowadzana na zasadzie data roomu.

W poniedziałek nastąpiło formalne uruchomienie kopalni ropy naftowej i gazu ziemnego Lubiatów. Złoża LMG (Lubiatów, Międzychód, Grotów) należą do największych w Polsce. Udokumentowane zasoby wydobywalne ropy naftowej wynoszą tu ok. 7,25 mln ton, a gazu ziemnego ok. 7,3 mld m sześc.

PGNiG dzięki projektowi LMG zwiększy krajowe wydobycie ropy naftowej i kondensatu z obecnych ok. 500 tys. ton do ok. 800 tys. ton rocznie. Wydobywany przy okazji eksploatacji ropy naftowej gaz ziemny (rocznie ok. 100 mln m sześc.) będzie wykorzystany m.in. do zasilania elektrociepłowni w Gorzowie Wielkopolskim. (PAP)

morb/ jow/ gor

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)