PGNiG odwołał pozew z Trybunału Arbitrażowego, warunek aneksu spełniony

06.11. Warszawa (PAP) - PGNiG odwołał pozew z Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie w sprawie cen importowanego z Rosji gazu, tym samym spełniony został warunek zawieszający dla...

06.11.2012 | aktual.: 06.11.2012 17:53

06.11. Warszawa (PAP) - PGNiG odwołał pozew z Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie w sprawie cen importowanego z Rosji gazu, tym samym spełniony został warunek zawieszający dla ogłoszonego we wtorek aneksu do kontraktu jamalskiego - podał PGNiG w komunikacie.

"Warunek, o którym mowa powyżej, dotyczy zwrócenia się przez PGNiG z odwołaniem pozwu do Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie. W dniu 6 listopada spółka otrzymała od Trybunału Arbitrażowego potwierdzenie przyjęcia odwołania pozwu" - podała spółka.

PGNiG poinformował we wtorek, że podpisało z Gazpromem aneks do kontraktu jamalskiego zmieniający warunki cenowe na dostawy gazu do Polski. Prezes PGNiG Grażyna Piotrowska-Oliwa podała na wtorkowej konferencji, że obniżka cen gazu ze strony Gazpromu jest większa niż 10 proc. Prezes podała również, że PGNiG złoży w ciągu kilkunastu dni, do połowy listopada, wniosek taryfowy do URE i od 1 stycznia, za zgodą prezesa URE, będą wprowadzone niższe ceny gazu. Dodała, że będzie to znaczna obniżka.

Mikołaj Budzanowski, minister skarbu, informował w mediach, że obniżka cen gazu w kontrakcie z Gazpromem wynosi kilkanaście procent, nieco więcej niż 15 proc.

Kontrakt jamalski obejmuje dostawy do 2022 roku włącznie, w ilości do 10,2 mld m3 (PN) rocznie.

Procedurę arbitrażu w sporze z Gazpromem o ceny importowanego z Rosji gazu PGNiG rozpoczęło na początku listopada zeszłego roku.

W lutym 2012 roku Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo złożyło przed Trybunałem Arbitrażowym pozew przeciwko OAO Gazprom i OOO Gazprom Export. Przedmiotem pozwu była zmiana warunków cenowych w kontrakcie długoterminowym na dostawę gazu zawartym we wrześniu 1996 roku. Postępowanie arbitrażowe między PGNiG a Gazpromem miało się zakończyć do końca I kwartału 2013 roku, jednak przedstawiciele PGNiG nie wykluczali zawarcia porozumienia między pozostającymi w sporze stronami. (PAP)

morb/ ana/

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)