Trwa ładowanie...
d1ob4oj
d1ob4oj

PGNiG szacuje tegoroczne inwestycje na 3 mld zł

8.6.Warszawa (PAP) - Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zamierza w tym roku zainwestować około 3 mld zł - poinformowała spółka w poniedziałkowym uzasadnieniu do proponowanej...
Share
d1ob4oj

8.6.Warszawa (PAP) - Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zamierza w tym roku zainwestować około 3 mld zł - poinformowała spółka w poniedziałkowym uzasadnieniu do proponowanej wypłaty dywidendy za rok 2008.

"PGNiG planuje w roku 2009 zainwestować kwotę około 3,0 mld zł, co stanowi znaczący wzrost w porównaniu do lat poprzednich" - napisano w komunikacie.

PGNiG poinformował, że w ramach uruchomionych projektów znajdują się między innymi te związane ze wzrostem zdolności wydobywczych ropy naftowej i gazu ziemnego w Polsce.

d1ob4oj

Na ten cel spółka planuje przeznaczyć w roku 2009 ponad 614,0 mln zł, z których sfinansowane będą projekty zagospodarowania złóż, oraz budowy nowych kopalń gazu ziemnego i ropy naftowej.

Z tych środków finansowana jest również budowa odazotowni w Grodzisku Wielkopolskim.

Z kolei na projekty związane z dywersyfikacją dostaw gazu ziemnego do Polski zarezerwowano w roku 2009 ponad 705 mln zł.

"Środki te będą przeznaczone na wydatki związane z projektem THOR polegającym na zagospodarowaniu złóż na Morzu Północnym (prawie 653 mln zł), a także wstępne prace związane z realizacją innych projektów dywersyfikacyjnych" - napisano w komunikacie.

d1ob4oj

Na inwestycje związane z budową nowych i modernizacją istniejących podziemnych magazynów gazu ziemnego PGNiG przeznaczy w roku 2009 ponad 788 mln zł.

W komunikacie napisano, że na zagraniczne projekty upstreamowe spółka planuje przeznaczyć w roku 2009 około 225 mln zł.

W połowie listopada ubiegłego roku podczas prezentacji strategii PGNiG do roku 2015 wiceprezes spółki Sławomir Hinc informował dziennikarzy, że nakłady inwestycyjne w 2009 roku mogą sięgnąć około 3,5 mld zł.(PAP)

pif/ jtt/

d1ob4oj

Podziel się opinią

Share
d1ob4oj
d1ob4oj