Trwa ładowanie...
d2v8619

PGNiG Termika ogłosiła przetarg na blok w EC Żerań w Warszawie

Warszawa. 25.11.2014 (ISBnews) - PGNiG Termika ogłosiła przetarg na dostawę i montaż bloku gazowo-parowego 420-490 MWe w Elektrociepłowni Żerań w Warszawie, podała spółka.

Share
d2v8619

"Termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu upływa 15 stycznia 2015 roku. Postępowanie prowadzone jest w trybie negocjacji z ogłoszeniem" - czytamy w komunikacie.

Planowany termin oddania bloku do eksploatacji to przełom 2018/2019 roku, podano również.

"Przedmiotem zamówienia jest dostawa i montaż w Elektrociepłowni Żerań bloku gazowo-parowego o mocy elektrycznej w granicach od 420 MWe do 490 MWe netto i mocy cieplnej powyżej 250 MWt wraz z instalacjami i obiektami pomocniczymi. Głównymi elementami bloku gazowo-parowego będzie turbina gazowa, kocioł odzyskowy i turbina parowa. Przedmiot zamówienia obejmuje również wykonanie niezbędnych robót budowlanych oraz wykonanie usług takich, jak zaprojektowanie, uruchomienie i przekazanie do eksploatacji kogeneracyjnego bloku energetycznego wraz z instalacjami i obiektami pomocniczymi, szkolenie personelu zamawiającego oraz świadczenie wieloletniego serwisu wybranych urządzeń tego bloku" - podano w ogłoszeniu o zamówieniu.

d2v8619

O wyborze najkorzystniejszej oferty będzie w 100% decydowało "kryterium techniczno-ekonomiczne".

Jednostka o mocy zainstalowanej w granicach 420-490 MWe będzie zużywała corocznie około 600 mln m3 gazu ziemnego. Blok wyposażony będzie w jedną turbinę gazową z kotłem odzyskowym oraz jedną turbiną parową.

"Dzięki budowie nowego bloku energetycznego, najstarsze kotły węglowe na Żeraniu zostaną wycofane z eksploatacji. Nowa jednostka będzie charakteryzowała się wysoką sprawnością i będzie spełniała najwyższe wymagania w zakresie norm ochrony środowiska. Projekt przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa energetycznego aglomeracji warszawskiej oraz odczuwalnej poprawy jakości powietrza" - podsumowano w komunikacie.

Tydzień temu prezes Marek Dec poinformował media, że PGNiG Termika ogłosi przetarg na budowę bloku gazowego w Elektrociepłowni Żerań w Warszawie do końca listopada, a umowę chce podpisać do połowy 2016 r.

d2v8619

Również w ubiegły tygodniu Adam Rajewski z polskiego oddziału Wärtsilä zapowiedział, że w związku z deklaracjami PGNiG Termika w sprawie przetargu na wybór generalnego wykonawcy modernizacji EC Żerań wyłącznie w oparciu o technologię gazowo-parową, Wärtsilä odwoła się od zapisów przetargu do Krajowej Izby Odwoławczej (KIO), jeśli zostanie on ogłoszony w zapowiadanym kształcie Według Wärtsilä zapisy ograniczające technologię byłyby niezgodne z Ustawą Prawo Zamówień Publicznych, bezpodstawnie ograniczając konkurencję i zasady wolnego rynku.

PGNiG Termika to największy w Polsce producent ciepła i energii elektrycznej wytwarzanych metodą kogeneracji. Posiada elektrociepłownie w Warszawie: Ciepłownię Kawęczyn, Elektrociepłownię Siekierki, Elektrociepłownię Żerań, Ciepłownię Wola, Ciepłownię Regaty oraz Elektrociepłownię Pruszków w Pruszkowie.

(ISBnews)

d2v8619

Podziel się opinią

Share
d2v8619
d2v8619