Piechociński: ceny energii powinny być na maksymalnie niskim poziomie
Potrzebujemy utrzymania maksymalnie niskiej ceny energii, jako głównego czynnika konkurencyjności gospodarki - powiedział w piątek wicepremier Janusz Piechociński, otwierając w PAP debatę o opłacalności inwestycji w elektrowniach węglowych.
- Potrzebujemy utrzymania maksymalnie niskiej ceny energii, jako głównego czynnika konkurencyjności gospodarki - powiedział w piątek wicepremier Janusz Piechociński, otwierając w PAP debatę o opłacalności inwestycji w elektrowniach węglowych.
Jak podkreślił, konkurencyjność gospodarki, jakość życia coraz bardziej zależy od energetyki. Zwrócił też uwagę, że w Polsce zmienia się struktura zużycia energii i ostatni szczyt letni pokazuje, że jesteśmy na granicy bezpiecznej rezerwy, dlatego też potrzebujemy nowych inwestycji w źródła energii.
Jego zdaniem, po stronie wytwarzania energii największym problemem jest nieefektywność i techniczna niewydolność starych elektrowni z lat 60. i 70., ze sprawnością na poziomie 30 proc. Nowe technologie mają zaś sprawność 45 proc., co pokazuje, gdzie można osiągnąć poprawę - stwierdził Piechociński. Jak dodał, Polska ma potencjał i ambicje by być wytwórcą i eksporterem energii, ale jednocześnie ma ogromne zaszłości, których nadrobienie wymaga zainwestowania co najmniej 60-70 mld zł, nie licząc energetyki jądrowej.
Stąd - jak mówił Piechociński - Polska potrzebuje polityki, która to zagwarantuje, przy zachowaniu maksymalnie niskich cen energii.
W piątek w Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie odbywa się debata pt. "Opłacalność realizacji inwestycji w elektrowniach węglowych w Polsce". Jej uczestnicy przedyskutują m.in. możliwości finansowania i mechanizmy wsparcia inwestycji w elektrowniach opartych na węglu.
Kolejne ważniejsze tematy to: koszty i dostępne źródła finansowania inwestycji, możliwości poprawy poziomu opłacalności nowych bloków, możliwe mechanizmy wsparcia inwestycji, poglądy operatora systemu przesyłowego oraz regulatora na rynek mocy.
Gośćmi honorowymi debaty zorganizowanej w ramach projektu PAP Serwis Energetyka Ekstra są: wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński, szef Urzędu Regulacji Energetyki Marek Woszczyk i wiceminister skarbu Paweł Tamborski. Udział w dyskusji biorą także prezesi firm zaangażowanych w inwestycje: PGE, Rafako, PSE, GDF Suez, jak również eksperci i przedstawiciele banków.
Przebieg debaty można śledzić online na stronie www.pap.pl