Pieniądze szczęścia nie dają, ale pomagają

Choć nie da się kupić szczęścia, pieniądze pomagają. Jedna trzecia Amerykanów uważa się za ludzi szczęśliwych. Deklaruje tak 28 proc. osób z dochodem rocznym w wysokości 35 tys. dolarów i 38 procent ludzi zarabiających 75 i więcej tys. dolarów.

Pieniądze szczęścia nie dają, ale pomagają
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

24.05.2010 | aktual.: 24.05.2010 17:44

Pieniądze rzeczywiście się liczą - powiedziała Regina Corso, dyrektor instytutu badania opinii Harris Poll, który przeprowadził to badanie.

- Różnica ta nie jest wielka, ale kiedy jednak stwierdzamy, że 82 procent ludzi z dochodami na niższym poziomie nie uważa się za szczęśliwych, to mówi to bardzo dużo - dodała.

Badanie wykazało również, że mężatki są bardziej zadowolone niż kobiety niezamężne i mężczyźni.

Według Corso liczba ludzi określających się jako szczęśliwi i zadowoleni spadła w porównaniu z ubiegłymi latami.

- Tylko jedna trzecia Amerykanów określiła się w tym roku jako bardzo szczęśliwi. Mamy zatem trend spadkowy w porównaniu z zeszłym rokiem i rokiem poprzednim, kiedy za szczęśliwych uważało się 35 procent - powiedziała.

Największy spadek w porównaniu z zeszłym rokiem dotyczy według Corso liczby osób, które uznały, że ich głos nie jest uwzględniany na poziomie decyzji narodowych. - Wokół nich coś się dzieje, a oni nie mają na to wpływu - dodała.

Do pozytywów należy natomiast to, że niemal dwie trzecie Amerykanów postrzega swoje relacje rodzinne i towarzyskie jako zdrowe i silne i mówi, że stanowią one dla nich źródło szczęścia.

Okazało się też, że większe zadowolenie deklarują osoby, które zabierają głos na temat poważnych spraw, o których donoszą media, niż ludzie, którzy tego nie czynią.

Sondażem Harris Poll objął 2 755 osób, które udzielały odpowiedzi na pytania o pozytywne stosunki rodzinne i towarzyskie, frustracje związane z pracą, czas na kultywowanie hobby, kłopoty zdrowotne, sytuację finansową, przekonania religijne i duchowe i ich wpływ na ich życiową sytuację.

Źródło artykułu:PAP
usapieniądzewynagrodzenia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także