Pieniądze z NFOŚ na inteligentne sieci energetyczne
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wesprze działania na rzecz nowych, inteligentnych technologii w energetyce i budowę lokalnych zbilansowanych sieci energetycznych - poinformował prezes Funduszu Jan Rączka.
21.11.2010 | aktual.: 21.11.2010 13:52
Prezes NFOŚiGW powiedział PAP, że w ciągu siedmiu - ośmiu lat Fundusz może przekazać na program rozwoju inteligentnych sieci od 300 do 500 mln zł.
- Będą to dotacje na konkretne inwestycje pilotażowe. Rozważamy dwustopniowy system rozdziału tych środków - rekrutację wniosków obszarów pilotażowych, a potem konkursy na konkretne przedsięwzięcia w tych obszarach. W kolejnych latach taki dwustopniowy cykl byłby powtarzany - najpierw wybór obszarów pilotażu, a potem konkurs na konkretne działania w ramach obszaru - tłumaczył Rączka.
Prezes URE Mariusz Swora powiedział PAP, że konieczne jest przyswajanie nowych technologii w energetyce. - Chcemy zasygnalizować sektorowi elektroenergetycznemu, że stawiamy na te nowoczesne technologie, a wiec m.in. na systemy inteligentnych sieci. Chcemy stworzyć warunki do rozwoju technologicznego sektora sieciowego - dodał Swora.
Według Swory obszarami pilotażowymi programu inteligentnych sieci może być zgłoszona przez ARP Mielecka Strefa Ekonomiczna. - Mielec to specjalna strefa ekonomiczna należąca do ARP. Agencja ma plan przekształcenia jej w strefę inteligentną elektroenergetycznie - wyjaśnił prezes URE.
- Chodzi o zintegrowanie automatyki i informatyki z własnymi źródłami energii. Efekt będzie taki, że ta strefa zapewni sobie bezpieczeństwo, jeśli chodzi o dostawy energii elektrycznej. To podstawa zapewnienia bezpieczeństwa produkcji firmom w tej strefie - podkreślił Swora.
Oprócz strefy mieleckiej w pilotażowym programie znajdzie się prawdopodobnie projekt gdańskiej Energi - budowa inteligentnej sieci przesyłowej na Półwyspie Helskim - mówił PAP prezes URE. - Planowane są też działania w rejonie Kalisza, do inicjatywy włącza się też Politechnika Wrocławska, która powinna się przyczynić do rozwoju inteligentnych sieci - dodał.
Prezes Funduszu podkreślił, że największą korzyścią z takich działań jest zracjonalizowanie zużycia energii i poprawa efektywności jej użycia. - Oceniając bardzo delikatnie, taki pilotaż może dać ok. 6-8 proc. zmniejszenia zużycia energii - podał.
- Nasze sieci przesyłowe są wyeksploatowane. Na warszawskim Mokotowie, gdzie jest m.in. siedziba Funduszu, kilkanaście miesięcy temu doszło do kilkugodzinnej awarii - wyłączenia prądu, z powodu awarii sieci - podkreślił Rączka.
- Jeśli nauczymy się bilansować energię lokalnie, to sieci będą mniej obciążone, a lokalne społeczności w mniejszym stopniu zależne od energii przesyłanej przez sieć krajową - przekonywał.
- Zależy nam na tym, by na obszarze powiatu, czy kilku powiatów, zbilansować popyt i podaż na prąd i energię. Taki bilans lokalny, to oszczędność energii i ochrona środowiska. Program inteligentnych sieci energetycznych jest na etapie konsultacji - powiedział.
Efektywność energetyczna daje największy zysk ekologiczny z uniknięcia emisji CO2 przy takich samych kosztach innych działań. - To będą dobrze wydane pieniądze - dodał.