Trwa ładowanie...
d39qsve

Pierwsza podwyżka stóp w I, w '11 podwyżki w sumie o 75 pb - Danske (opinia)

17.01. Warszawa (PAP) - W ciągu najbliższych 12 miesięcy stopy procentowe w Polsce wzrosną o 75 pb, a pierwsza podwyżka nastąpi w styczniu - wynika z prognozy Danske Banku....

d39qsve
d39qsve

17.01. Warszawa (PAP) - W ciągu najbliższych 12 miesięcy stopy procentowe w Polsce wzrosną o 75 pb, a pierwsza podwyżka nastąpi w styczniu - wynika z prognozy Danske Banku. Ekonomiści banku oceniają, że wartość godziwa złotego to nieco powyżej 4,0 za euro, dlatego po lekkim umocnieniu się w ciągu 3 miesięcy, za 12 miesięcy złoty może być słabszy niż jest obecnie.

"Ostatnie wzrosty cen energii i żywności podbiły polską inflację, obecnie spodziewamy się, że inflacja w najbliższych miesiącach będzie się utrzymywać w przedziale 3,0-3,5 proc. (...) Nie sądzimy jednak, by w długiej perspektywie istniało istotne ryzyko wzrostu inflacji. Mimo to utrzymujące się ożywienie gospodarcze i lekki trend rosnący inflacji wyraźnie przesunęły stanowisko RPP w bardziej jastrzębią stronę, dlatego spodziewamy się, że Rada rozpocznie cykl zacieśniania polityki monetarnej na styczniowym posiedzeniu" - napisano w raporcie.

"Bardziej jastrzębie nastroje w NBP spowodowały, że podnieśliśmy oczekiwania podwyżek stóp procentowych do 75 pb w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Wątpimy jednak w agresywny cykl zacieśnienia w Polsce" - dodano.

Danske przewiduje, że w perspektywie trzech miesięcy kurs EURPLN może być na poziomie 3,84, sześciu miesięcy 3,86, a za dwanaście miesięcy 3,90.

d39qsve

"Perspektywa podwyżek stóp procentowych wyraźnie wspiera złotego i atrakcyjne poziomy carry trade powinny go wspierać w najbliższych miesiącach. To powiedziawszy, uważamy, że godziwa wartość złotego to kurs nieco powyżej 4,0 za euro, dlatego w dłuższej perspektywie złoty może być słabszy niż teraz" - napisano.

"Sytuacja finansów publicznych jest kluczowym długoterminowym ryzykiem dla złotego. Dlatego jeśli w najbliższym czasie polski rząd nie poczyni ruchów, by odpowiedzieć na wyzwania fiskalne, to może zwiększyć niestabilność kursu złotego" - dodano.

Danske Bank nie zmienił prognoz dotyczących wzrostu PKB, na 2011 r. przewiduje dynamikę 4,8 proc. rdr. (PAP)

fdu/ jtt/

d39qsve
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d39qsve