Trwa ładowanie...

Pierwsza taka Żabka w Polsce. Tutaj hot-doga robi robot

W Warszawie w jednej z bezobsługowych Żabek pojawił się automat do robienia hot-dogów. Bez jakiejkolwiek pomocy człowieka robot ten podgrzewa i łączy bułkę z sosami i parówką. W przeciwieństwie do ludzi maszyna ta nie musi odpoczywać i jest gotowa, by przygotować nam przekąskę 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu.

Pierwsza taka Żabka w Polsce. Tutaj hot-doga robi robot Pierwsza taka Żabka w Polsce. Tutaj hot-doga robi robot Źródło: Żabka
d4c5kgv
d4c5kgv

Żabka od ponad roku na poważnie eksperymentuje z nowymi technologiami. Zaczęła od otwierania sklepów autonomicznych, w których nie ma kasjerów ani żadnego innego personelu, a zakupów dokonujemy całkowicie samodzielnie. W tej chwili ma ich już 44, działają pod szyldem Żabka Nano i jest to największa sieć tego typu placówek w Europie.

Maszyna zastąpiła człowieka

To jednak nie wszystko, bo teraz w jednym z autonomicznych sklepów - placówce przy ulicy Dobrej 54 w Warszawiezainstalowany został robot, który przygotowuje i sprzedaje hot-dogi.

"We współpracy z zespołem VeloxAlpha S.A. stworzyliśmy robota Robbie, który w sposób zautomatyzowany i w pełni higieniczny przygotowuje dla klientów Żabki Nano hot-dogi z ich ulubionymi dodatkami. Jest to pierwsze tego typu urządzenie na rynku" - zachwala w informacji prasowej Paweł Grabowski, dyrektor ds. rozwiązań bezosobowych w Żabka Polska.

Musimy się "zaprzyjaźnić" z inflacją? "Do celu nie dojdziemy szybko"

Robot waży półtorej tony, ma ponad 2,5 metra wysokości i ponad 2 metra szerokości. Składa się na niego masywne mechaniczne ramię, zamknięte w przeszklonej gablocie, które przypomina nieco maszyny znane z taśm montażowych w fabrykach samochodów. Żabka zaznacza jednak, że został on stworzony specjalnie z myślą o serwowaniu hot-dogów.

Tak wygląda robot do robienia hot-dogów w sklepie przy ulicy Dobrej 54 w Warszawie Żabka
Tak wygląda robot do robienia hot-dogów w sklepie przy ulicy Dobrej 54 w Warszawie Źródło: Żabka

Hot-dog to dla robota bułka z masłem

Na filmie, który firma opublikowała w serwisie YouTube, widzimy robota w akcji. Najpierw klient wybiera na ekranie, który jest elementem robota, rozmiar hot doga, sosy, na jakie ma ochotę, a także rodzaj parówki, jaka znajdzie się w przekąsce. Następnie maszyna przystępuje do akcji: mechaniczne ramię wyciąga ze schowka bułkę i wkłada ją do opiekacza, następnie wyjmuje ją i wlewa do środka sosy, a na końcu dobiera odpowiednią parówkę i umieszcza w bułce - dokładnie tak, jak zrobiłby to sprzedawca w standardowym sklepie z personelem.

"Klient może śledzić status swojego zamówienia na ekranie w górnej części robota. Gotowy hot-dog dostępny jest do odbioru przez 40 sekund. Klient informowany jest o tym fakcie za pomocą komunikatu na poziomym ekranie u góry robota oraz za pomocą komunikatu głosowego" - instruuje Żabka.

W Żabce Nano robot Robbie serwuje hot-dogi

Nad projektem robotem pracowało 12 osób: sześć zajmowało się konstrukcją, a sześć - oprogramowaniem. Maszyna działa 24 godziny na dobę i siedem dni w tygodniu, jest łatwa i intuicyjna w obsłudze - zapewnia Żabka.

d4c5kgv

Żeby wejść do sklepów spod szyldu Żabka Nano, klient musi skorzystać z aplikacji Żappka, smartwatcha, karty bankowej bądź aplikacji Apple Pay lub Google Pay.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4c5kgv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4c5kgv

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj