ycipk-33eerb

Pierwsze wypłaty z programu "500+" już ruszyły. Kiedy kolejni rodzice zobaczą pieniądze?

Ponad milion wniosków złożonych w urzędach i online, pierwsze decyzje i wypłaty - mija pierwszy tydzień obowiązywania programu 500 plus. Niektóre samorządy przyjęły już dużą część spodziewanych wniosków, część przewiduje, że do końca miesiąca złożone zostaną prawie wszystkie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pierwsze wypłaty z programu "500+" już ruszyły. Kiedy kolejni rodzice zobaczą pieniądze?
(WP.PL, Fot: Halfpoint)
ycipk-33eerb

* Pierwsi rodzice w Katowicach już otrzymali pieniądze z rządowego programu "Rodzina 500plus". Chociaż samorządy mają trzy miesiące na wydanie decyzji i wypłatę pierwszych środków, to część planuje zrobić to zdecydowanie szybciej. Niektórzy rodzice z Gdańska, Lublina, Olsztyna i Łodzi pieniądze zobaczą już w poniedziałek. Najwięcej wypłat ruszy pod koniec kwietnia i od początku maja.*

Ponad milion wniosków złożonych w urzędach i online, pierwsze decyzje i wypłaty - tak mija pierwszy tydzień obowiązywania programu "Rodzina 500+". Niektóre samorządy przyjęły już dużą część spodziewanych wniosków, część przewiduje, że do końca miesiąca złożone zostaną prawie wszystkie.

Jak poinformował wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera, na Mazowszu szacowana liczba dzieci uprawnionych do świadczenia to 460 tys., a złożono już ponad 130 tys. wniosków. Burmistrz Piastowa (woj. mazowieckie) Grzegorz Waldemar Szuplewski mówił, że w jego mieście w ciągu pierwszych siedmiu dni zostało złożonych ponad 700 wniosków, czyli ok. 25 proc. Poinformował, że do czwartku ok. 40 wniosków zostało już pozytywnie rozpatrzonych i pierwsze pieniądze zostały skierowane do wnioskodawców.

ycipk-33eerb

Także Urząd Miejski w Katowicach już w czwartek poinformował o wypłacie pierwszych świadczeń - otrzymało je 111 rodzin na 163 dzieci, na łączną sumę 81 tys. zł. W mieście złożono ponad 5 tys. wniosków. ##Kto zobaczy pieniądze już w poniedziałek? W Lublinie blisko połowę z prawie 7 tys. wniosków złożono w formie elektronicznej, głównie za pośrednictwem banków. 46 proc. wniosków dotyczy świadczeń na pierwsze dziecko; pozostałe tylko na drugie i kolejne dzieci. Wydano już kilkaset decyzji o przyznaniu świadczeń, nie było decyzji odmownych. Przekazywanie pieniędzy rozpocznie się od poniedziałku.

Również Gdańsk wypłaci pierwsze świadczenia w poniedziałek. Dotychczas w mieście złożonych zostało ponad 10 tys. wniosków; władze miasta szacują, że z programu 500 plus skorzysta 20-23 tys. rodzin. W przyszłym tygodniu wypłaty ruszą też w Łodzi. Z kolei gmina Sokolniki (woj. łódzkie) poinformowała, że już w środę dokonała pierwszych wypłat.

W woj. warmińsko-mazurskim w ciągu pierwszego tygodnia wydano ponad 320 decyzji o przyznaniu świadczenia wychowawczego. Według Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie pierwszych wypłat można spodziewać się w najbliższych dniach. Jednak część gmin zdecydowała, że wypłaty będą realizowane w ostatnim dniu każdego miesiąca - tak jest np. w Barczewie, gdzie rozpatrzono już co szósty z ok. 600 złożonych wniosków.

Do lubuskich gmin wpłynęło ok. 27,5 tys. wniosków, w tym ok. 21,5 tys. w formie papierowej. Gminy wydały ponad 1,2 tys. decyzji; w czwartek gmina Santok jako pierwsza w regionie dokonała wypłaty świadczeń. ##Kolejność nie zawsze decyduje Nie zawsze data kolejności złożenia wniosku będzie decydować o kolejności wypłat. - Załóżmy, że gmina w ciągu pierwszych 2-3 tygodni przyjmuje 80 proc. wszystkich wniosków. Na wypłatę pieniędzy ma trzy miesiące, dlatego niektóre gminy w pierwszej kolejności będą np. wypłacać pieniądze tym, których sytuacja jest najprostsza, tzn. dla rodzin, które występują o świadczenie od drugiego dziecka w górę, bo wtedy nie trzeba badać dochodu. W drugiej kolejności pieniądze dostaną te osoby, które gmina ma już w swoich rejestrach, bo ubiegały się już wcześniej o świadczenia rodzinne. W trzeciej kolejności świadczenia otrzymają ci, którzy przyjdą po raz pierwszy do gmin i będą ubiegać się o świadczenia również na pierwsze dziecko - wyjaśniał w programie #dziejesienazywo Bartosz Marczuk,
wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

ycipk-33eerb

Kiedy ruszą wypłaty? - Niektóre gminy pewnie będą szybsze, ale należy spodziewać się, że pierwsze wypłaty ruszą w maju - deklarował Marczuk.

Polub WP Finanse
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-33eerb

ycipk-33eerb
ycipk-33eerb