Trwa ładowanie...
d3mllhe
28-09-2016 15:55

Pierwszy w Polsce magazyn energii powstał w Pucku

Magazyn energii o mocy 0.75 MW i 1,5 MWh pojemności został uruchomiony w środę w okolicach Pucka (Pomorskie) przez spółkę Energa Operator. To pierwsza tego typu inwestycja w Polsce.

d3mllhe
d3mllhe

Rzecznik prasowy Energa Operator Lidia Serbin-Zuba poinformowała, że w połączeniu z planowaną farmą fotowoltaiczną i istniejącymi już źródłami wiatrowymi, biogazownią i odbiorcami nowy magazyn energii utworzy tzw. lokalny obszar bilansowania (LOB).

Wyjaśniła, że budowa lokalnego obszaru bilansowania jest "elementem zwiększenia bezpieczeństwa oraz efektywności energetycznej pracy systemu dystrybucyjnego spółki".

"Również w skali europejskiej takie rozwiązania znajdują się obecnie w fazie testowej. W całej UE dostępny komercyjnie jest tylko jeden magazyn energii - w 2014 r. został uruchomiony w Niemczech" - podkreśliła rzeczniczka Energa Operator.

"Lokalne bilansowanie, oparte o system magazynów energii, to jedno z najważniejszych zagadnień innowacyjnych na świecie w zakresie zapewniania bezpieczeństwa energetycznego. Nasza pilotażowa inwestycja w Pucku jest efektem prac badawczo-rozwojowych. Uruchomienie magazynu jest pierwszym, bardzo istotnym, elementem w podnoszeniu niezawodności dostaw energii. To także ważna technologia z punktu widzenia efektywności OZE. Właśnie na takie innowacyjne projekty stawiamy, aby realizować wizję i misję Grupy Energa" - powiedział, w komunikacie prasowym, prezes Energa SA Dariusz Kaśków.

d3mllhe

Magazyn składa się z dwóch kontenerów o wymiarach 12 metrów długości, 2,5 metra szerokości i 3 metrów wysokości. Każdy z nich złożony jest z trzech modułów funkcjonalnych: dwukierunkowego przekształtnika energii elektrycznej, baterii litowo-jonowych oraz systemu zarządzania pracą urządzeń. Baterie i system zostały dostarczone do nowego magazynu energii przez konsorcjum, którego liderem jest firma Qumak.

Magazyn energii powstał w ramach programu Gekon (Generator Koncepcji Ekologicznych), wspólnej inicjatywy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Jego głównym założeniem jest wsparcie rozwoju ekoinnowacji w Polsce.

d3mllhe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3mllhe