Trwa ładowanie...
spirytus
07-12-2011 12:11

Pijemy za 2 mld zł... nielegalnie

Związek Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy szacuje, że udział nielegalnego alkoholu w całym rynku wynosi około 15 proc. Państwo traci na tym nawet 2 mld złotych rocznie.

Pijemy za 2 mld zł... nielegalnieŹródło: Thinkstockphotos
d3c2np3
d3c2np3

Z danych ZPPPS wynika, że większość nielegalnego spirytusu na rynku pochodzi z alkoholu przemysłowego wykorzystywanego do produkcji leków, środków chemicznych, produkcji płynu do spryskiwaczy itd. Taki zanieczyszczony alkohol jest następnie odkażany, a jego udział w nielegalnym obrocie spirytusem może sięgać aż 90 proc. Z przemytu natomiast pochodzi ok. 4 proc. wyrobów spirytusowych.

Szacuje się, że nielegalna sprzedaż alkoholu uszczupla budżet państwa o ok. 1 mld zł rocznie. Swoje straty notują także producenci. Całą szarą strefę wycenia się na ok. 2 mld zł. "Gazeta Giełdy Parkiet" zwraca uwagę, że spadek sprzedaży alkoholu w latach 2008-2010 może mieć związek z handlem alkoholem pochodzącym z nielegalnych źródeł. Od tego czasu widoczny jest bowiem wzrost podaży skażonego alkoholu. Jak się okazuje jeszcze trzy lata temu litr kosztował ok. 35 zł, a teraz cena spadła poniżej 20 zł.

d3c2np3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3c2np3