Trwa ładowanie...
d3oput5

PIR do końca I kw. '14 musi być zasilony środkami na dofinansowanie inwestycji Lotosu (opis)

07.10. Warszawa (PAP) - Polskie Inwestycje Rozwojowe i Lotos Petrobaltic planują podpisać umowę inwestycyjną w sprawie finansowania zagospodarowania złoża ropy naftowej B8 do końca...

d3oput5
d3oput5

07.10. Warszawa (PAP) - Polskie Inwestycje Rozwojowe i Lotos Petrobaltic planują podpisać umowę inwestycyjną w sprawie finansowania zagospodarowania złoża ropy naftowej B8 do końca pierwszego kwartału 2014 roku. Do tego czasu Skarb Państwa powinien zasilić PIR środkami na dofinansowanie inwestycji - poinformował w poniedziałek na konferencji Mariusz Grendowicz, prezes PIR.

"Polityka inwestycyjna zakłada, że w momencie podpisania umowy inwestycyjnej powinniśmy mieć zabezpieczone środki. Przewidujemy, że podpisanie tej umowy w przypadku Lotosu Petrobaltic nastąpi w pierwszym kwartale 2014 roku" - powiedział Grendowicz.

"Nasz harmonogram niekoniecznie musi pokrywać się z harmonogramem sprzedaży akcji przez MSP. Oznacza to, że Skarb Państwa powinien sprzedawać pakiety akcji na pozyskanie środków na tę inwestycję właściwie od teraz do końca pierwszego kwartału 2014 roku" - dodał prezes PIR-u.

Pod koniec grudnia 2012 roku rząd na wniosek Ministerstwa Skarbu Państwa wniósł akcje PGE, PKO BP, PZU oraz Ciechu do PIR na pokrycie kapitału zakładowego oraz do Banku Gospodarstwa Krajowego tytułem podwyższenia funduszu statutowego. Zgodnie z intencjami resortu skarbu środki ze sprzedaży części akcji tych spółek miały posłużyć w pierwszej kolejności na sfinansowanie potrzeb inwestycyjnych PIR.

d3oput5

Grendowicz poinformował, że prowadzone są prace nad kolejnymi projektami inwestycyjnymi. Jest możliwe, że do końca tego roku gotowe będą do zaprezentowania kolejne 1-2 projekty. Grendowicz określa je jako projekty z sektora energetyczno-samorządowego.

W poniedziałek Lotos Petrobaltic, spółka zależna od grupy Lotos i Polskie Inwestycje Rozwojowe (PIR) podpisały porozumienie dotyczące współpracy przy finansowaniu zagospodarowania złoża ropy naftowej B8 na Morzu Bałtyckim. Na potrzeby projektu powołana zostanie spółka celowa, do której Lotos Petrobaltic wniesie koncesję i majątek związany ze złożem B8.

Całkowite nakłady na projekt związany ze złożem B8, z uwzględnieniem wartości aktywów wnoszonych przez Lotos Petrobaltic do SPV, wyniosą ok. 1,6 mld zł, z czego wartość rynkowa wkładu Lotosu Petrobalticu wynosić będzie około 700 mln zł, a łączne finansowanie przez podmioty zewnętrzne, zarówno banki, jak i PIR, wyniesie około 900 mln zł. Zaangażowanie finansowe PIR w finansowanie projektu nie przekroczy kwoty 563 mln zł.

Celem porozumienia jest wypracowanie struktury i warunków finansowania projektu, na którego potrzeby powołana zostanie spółka celowa, do której Lotos Petrobaltic wniesie koncesję i majątek związany ze złożem B8. Dotychczasowe prace nad rozwojem projektu B8 były finansowane ze środków własnych grupy Lotos.

d3oput5

Uruchomienie komercyjnej produkcji ze złoża B8 planowane jest na koniec 2015 roku. Potencjał wydobywczy złoża szacowany jest na 3,5 mln ton ropy naftowej. Rocznie z tego złoża Lotos Petrobaltic zakłada pozyskiwanie około 220 tysięcy ton ropy, a w wariancie optymistycznym nawet 250 tys. ton.

Lotos Petrobaltic dysponuje obecnie na Bałtyku 4 koncesjami wydobywczymi i 9 poszukiwawczymi. W 2012 roku spod dna Bałtyku spółka wydobyła blisko 190 tys. ton ropy naftowej i blisko 21 mln Nm3 gazu ziemnego. Obecnie eksploatowane złoże B3 może służyć do 2026 roku, a wydobycie z tego złoża ma utrzymywać się w tym okresie na poziomie powyżej 100 tys. ton rocznie.

Równolegle Lotos Petrobaltic prowadzi we współpracy ze spółką CalEnergy Resources Poland prace nad oceną opłacalności zagospodarowania i uruchomienia produkcji z bałtyckich złóż gazowych B4 i B6. Łączny poziom produkcji z obu złóż szacowany jest na 250 Nm3.

Dodatkowo w ramach współpracy z PGNiG realizowany jest proces zagospodarowania koncesji lądowych "Kamień Pomorski" i "Górowo Iławieckie". (PAP)

pr/ jtt/

d3oput5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3oput5