Trwa ładowanie...

PiS planuje podwyżkę akcyzy na paliwo. Internauci powiedzieli, co o tym myślą

Aż o 25 gr na litrze podrożeje paliwo. Tankując pełen bak zapłacisz nawet o 17,5 zł więcej. Pomysł PiS nie spodobał się internautom, którzy wzięli udział w naszej sondzie.

Share
PiS planuje podwyżkę akcyzy na paliwo. Internauci powiedzieli, co o tym myśląŹródło: Fotolia
d2nu250

Projekt ustawy PiS, który podwyższa akcyzę na paliwo o 25 gr na litrze, bardzo mocno uderzy w kieszenie Polaków. Zapłacą za to tak kierowcy, którzy wypełniając 70l bak paliwem przy kasie będą musieli wyłożyć dodatkowe 17,5 zł, ale i ci niezmotoryzowani. Ceny paliw odbiją się na cenach towarów i usług.

Projekt ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych złożony przez grupę posłów PiS zakłada dofinansowanie budowy lub przebudowy dróg lokalnych oraz mostów na drogach wojewódzkich. Fundusz ma zasilać połowa z nowej opłaty paliwowej w wysokości 20 gr za litr plus VAT, co daje 25 gr. Jak oszacowano, na konto funduszu ma trafić 4-5 mld zł. Pieniądze mają być przeznaczone na budowę i remonty lokalnych dróg.

Zobacz, jak PiS zmieniał zdanie na temat akcyzy na paliwo.

Zapytaliśmy, co o nowej propozycji sądzą nasi internauci. W sondzie udział wzięło ponad 36,5 tys. Polaków, z których tylko 1,6 proc. nie miała zdania. Zdecydowana większość - ponad 87 proc.- uważa propozycję PiS za skandaliczną. Dla 5,6 proc. ankietowanych sam pomysł nie jest dobry, ale podwyżka jest nieunikniona. Tyle samo internautów uznało to za słuszną decyzję.

finanse wp
Źródło: finanse wp

Ale to nie koniec niemiłych niespodzianek, bowiem, jak zauważa wicemarszałek Sejmu z Kukiz'15 Stanisław Tyszka, w myśl proponowanych przepisów opłata będzie zwiększana każdego roku. O ile? O wskaźnik inflacji. Na Twitterze zobrazował również, jak wpłynie na cenę paliwa na stacji.

O tym, że PiS chce podnieść opłatę paliwową, mówiło się od co najmniej roku. Wtedy jednak minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zarzekał się, że jego resort nie ma takich planów. Biorąc pod uwagę, że projekt zmian jest poselski, minister nie minął się z prawdą.

Sygnał, że opłata pójdzie w górę, pojawił się za to już tydzień temu, kiedy rząd chwalił się dodatkowymi środkami na budowę dróg w Polsce. W tym samym czasie ogłoszono, że kolejne odcinki dróg krajowych zostaną włączone do systemu viaTOLL.

d2nu250
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2nu250
d2nu250