Trwa ładowanie...
d28wdbh
monitoring
03-11-2008 13:35

PKN Orlen monitoruje kryzys i weryfikuje plan inwestycji

W związku z trwającym kryzysem PKN Orlen
monitoruje sytuację na rynkach finansowo-bankowych i weryfikuje
plan inwestycyjny na najbliższe lata.

Share
d28wdbh

Poinformował o tym w najnowszym numerze "Orlen Ekspresu", wewnętrznej gazety płockiego koncernu, Jan Cipiur z biura zarządu spółki.

"W związku z kryzysem na rynkach finansowo-bankowych spółka prowadzi stały monitoring rozwoju sytuacji w sektorze bankowym w Polsce oraz na krajowym i zagranicznych rynkach finansowych" - napisał Cipiur.

Dodał, iż w PKN Orlen trwają prace "nad dostosowaniem relacji kupieckich z partnerami biznesowymi koncernu do ewentualnych skutków przeciągania się niepewności odnośnie perspektyw gospodarczych w najbliższym okresie".

"Dokonywana jest weryfikacja założeń dotyczących nakładów inwestycyjnych koncernu w najbliższych latach" - podkreślił Cipiur.

d28wdbh

Poinformował także, iż prawdopodobnie na początku listopada zarząd PKN Orlen zakończy prace nad aktualizacją i modyfikacją regulacji wewnętrznych, dotyczących sytuacji kryzysowych.

"Warto zwrócić uwagę, że procedury kryzysowe obejmują nie tylko zdarzenia, wypadki i sploty okoliczności zagrażające ludziom i instalacjom produkcyjnym, ale wyznaczają także ścieżkę reagowania i postępowania w przypadkach drastycznych zmian w otoczeniu gospodarczym" - napisał Cipiur.

Na początku października w wywiadzie dla "Orlen Ekspresu" prezes PKN Orlen Jacek Krawiec zapowiedział, że zgodnie z opracowywaną aktualizacją strategii płockiego koncernu na lata 2009-12 najważniejszymi kierunkami rozwoju spółki mają być inwestycje w produkcję rafineryjną i petrochemiczną, a także w segmencie energii elektrycznej oraz pozyskanie złóż ropy naftowej i wyjście z segmentu chemicznego.

PKN Orlen zapowiadał wcześniej, iż aktualizacja strategii na lata 2009-12 zostanie opublikowana na przełomie października i listopada.

d28wdbh

Jak dowiedział się dziennikarz PAP ze źródła w płockim koncernie, opublikowanie dokumentu ze względu na trwającą jeszcze weryfikację niektórych jego założeń, w tym planu wydatków, będzie możliwe nie wcześniej niż w drugiej połowie listopada.

W opublikowanej w 2007 r. strategii działalności spółki do 2012 r. PKN Orlen podał, iż nakłady inwestycyjne w jego grupie kapitałowej wynieść mają w tym okresie 21,3 mld zł, w tym w samym płockim koncernie - 14,1 mld zł (66 proc.), w litewskiej rafinerii Mażeikiu Nafta - 4,6 mld zł (22 proc.), a w czeskim Unipetrolu - 2,6 mld zł (12 proc.).

Według źródła w PKN Orlen, w związku z kryzysem na rynkach finansowo-bankowych w poszczególnych działach spółki już zweryfikowano budżety na IV kwartał tego roku oraz rozpoczęto weryfikację budżetów i planów optymalnego zatrudnienia na 2009 r.

d28wdbh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28wdbh