Trwa ładowanie...
d2x6m9u
d2x6m9u

PKN Orlen przygotowuje się do zmiany systemu brygadowego

Zarząd PKN Orlen poinformował w środę działające tam związki zawodowe o rozpoczęciu przygotowań do wdrożenia czterobrygadowego systemu czasu pracy - podał płocki koncern. Nowy system ma umożliwić m.in. optymalizację zatrudnienia w spółce.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2x6m9u

Przeciwko wprowadzeniu systemu czterobrygadowego zamiast obowiązującego obecnie pięciobrygadowego 5 listopada przed kancelarią premier Ewy Kopacz pikietowało kilkuset związkowców z grupy kapitałowej PKN Orlen, w tym płockiego koncernu oraz włocławskiego Anwilu.

"Zarząd PKN Orlen przedstawił dziś reprezentantom organizacji związkowych wyniki analiz ekonomicznych, dotyczących organizacji pracy zakładu produkcyjnego w Płocku i spółek grupy Orlen oraz poinformował o rozpoczęciu przygotowań do wdrożenia czterobrygadowego systemu pracy" - poinformowało w środę PAP biuro prasowe płockiego koncernu.

W ocenie PKN Orlen, nowy system, dzięki likwidacji luk wynikających z nakładania się pracy dwóch zmian, ma przyczynić się m.in. do optymalizacji zatrudnienia. Według spółki, w samym zakładzie produkcyjnym w Płocku zidentyfikowano 184 nadprogramowe stanowiska w układzie czterobrygadowym.

d2x6m9u

Według biura prasowego płockiego koncernu, od poniedziałku rozpoczną się rozmowy ze związkami "o porozumieniu restrukturyzacyjnym, zgodnie z regulacjami wewnętrznymi", a "kolejne spotkania i ustalenia toczyć się będą w ramach tego procesu".

Jak poinformował PAP Bogusław Pietrzak, przewodniczący Międzyzakładowego Związku Pracowników Ruchu Ciągłego w Grupie Kapitałowej PKN Orlen, największego działającego w tej spółce, wprowadzenie czterobrygadowego czasu pracy miałoby nastąpić od 1 stycznia 2015 r. "Taka informacja padła już oficjalnie podczas środowego spotkania" - wyjaśnił.

Pietrzak zaznaczył, że o przystąpieniu do dalszych rozmów w sprawie zmiany systemu brygadowego zarząd jego związku zdecyduje na początku przyszłego tygodnia. "Wtedy określimy się, czy siadamy do rozmów, czy nie siadamy i bronimy systemu pięciobrygadowego" - dodał.

Związkowcy PKN Orlen obawiają się, że zmiana sytemu zmianowego polegać będzie na wstrzymaniu od 2015 r. przyjęć nowych pracowników w miejsce odchodzących na emeryturę, co oznacza zmniejszenie zatrudnienia o 20 proc. W obecnym pięciobrygadowym systemie pracy płockiego koncernu i spółek grupy kapitałowej, pracuje w sumie 3 tys. 120 osób.

d2x6m9u

W ocenie związków zmiana doprowadziłaby do zmniejszenia liczby zatrudnionych o ok. 600 osób i przejście z obecnego systemu pięciobrygadowego na czterobrygadowy. To z kolei - twierdzą związki - stanowiłoby zagrożenie dla pracy instalacji poszczególnych spółek.

Jak zaznaczył PKN Orlen, rozpoczęte w środę rozmowy ze związkami zawodowymi "mają na celu ustalenie limitu redukcji oraz zainicjowanie ustaleń, co do programu zachęt do dobrowolnych odejść (z pracy - PAP), przy czym każda ze spółek grupy objętych restrukturyzacją będzie kształtowała finalną formułę rozwiązania umów adekwatnie do swoich możliwości formalnych i finansowych".

PKN Orlen, odpowiadając na pytania PAP, dotyczące systemu brygadowego, podkreślił, że w grupie kapitałowej tej spółki istnieje obecnie niejednolity sposób organizacji pracy, w tym w trzech rafineriach zagranicznych płockiego koncernu: Orlen Lietuva (Litwa), Litvinow i Kralupy (Czechy) oraz w dwóch w kraju - Rafineria Trzebinia i Rafineria Nafty Jedlicze, obowiązuje system czterobrygadowy.

"Tylko zakład produkcyjny w Płocku i zakład Anwil we Włocławku pracują nadal w systemie pięciu brygad. To rozwiązanie prowadzi do nakładania się co najmniej 6-7 razy w miesiącu pracy dwóch brygad na jednej zmianie" - wyjaśnił PKN Orlen.

d2x6m9u

Według spółki, średniotygodniowy czas pracy "na produkcji" wynosi obecnie ok. 37,3 godzin, co oznacza, że pracownicy mają rocznie dodatkowe 7 dni wolnych od pracy w stosunku do pozostałych zatrudnionych. "Niezależnie od tego otrzymują dodatki z tytułu pracy zmianowej w wysokości ok. 700 zł" - zaznaczył płocki koncern.

PKN Orlen poinformował, że rekomendowany do wdrożenia nowy harmonogram to zmiany 8-godzinne, przy czym "pojawiają się też sygnały bezpośrednio od pracowników niektórych instalacji", jak np. PTA - kwasu tereftalowego we Włocławku, "wskazujące, że zdecydowana większość obsady jest zainteresowana również systemem kanadyjskim, polegającym na zmianach 12-godzinnych przez 4 dni, a następnie 4 dniach odpoczynku".

Według Międzyzakładowego Związku Pracowników Ruchu Ciągłego w Grupie Kapitałowej PKN Orlen, system pięciobrygadowy obowiązuje obecnie, oprócz płockiego koncernu i włocławskiego Anwilu, także w czterech innych spółkach zależnych: Basell Orlen Polyolefins, Orlen Asfalt, Orlen Oil i Orlen Laboratorium.

d2x6m9u

Podziel się opinią

Share
d2x6m9u
d2x6m9u