Trwa ładowanie...
dsh0hx8
21-07-2015 13:13

PKP Energetyka sprzedaje 70% energii do klientów niekolejowych

Warszawa, 21.07.2015 (ISBnews) - PKP Energetyka sprzedaje 70% energii do klientów niekolejowych. W segmencie usług dla branży kolejowej firma jest przygotowana do działania na zliberalizowanym rynku i podlega warunkom rynkowym obejmującym wszystkich dostawców energii i usług energetycznych, poinformował prezes Tadeusz Skobel.

dsh0hx8
dsh0hx8

"70% energii sprzedajemy już do klientów niekolejowych. To ważny aspekt naszego funkcjonowania. Wizją było urynkowienie tej spółki i wyjście z infrastrukturą poza kolej" - powiedział Skobel podczas spotkania z dziennikarzami.

"Spółka jest stabilna, przez lata zmieniła się pod względem gospodarczym, poszukaliśmy szans rynkowych. W efekcie spółka jest zdywersyfikowana, wprowadziliśmy nowe działalności jak np. sprzedaż gazu" - dodał prezes PKP Energetyka.

Członek zarządu PKP Energetyka Wojciech Szwankowski wskazał, że firma jest największym sprzedawcą energii bez mocy wytwórczych.

"Mamy zakontraktowane 12 TWh na 2015, z czego 9 TWh sprzedane jest na wolnym rynku w ramach TPA. Działamy na konkurencyjnym rynku sprzedaży energii dla wszystkich firm, w tym przewoźników kolejowych w ramach obrotu. Klienci kolejowi mają wybór" - podkreślił członek zarządu PKP Energetyka.

dsh0hx8

Według jego słów, klienci kolejowi mogą rozdzielić umowy na dostawy energii, a URE jasno określa, że warunkiem jest zainstalowanie liczników.

"Przewoźnicy olicznikowują swoje pojazdy i to ich suwerenna decyzja, czy współpracują z nami, czy alternatywnym dostawcą. Taka będzie przyszłość i jesteśmy na to przygotowani. Wychodzimy naprzeciw liberalizacji rynku" - dodał Szwankowski.

Wskazał, że Koleje Mazowieckie dokonały w 2014 r. zakupu energii elektrycznej na wolnym rynku.

"Wygraliśmy ten przetarg, ale dlatego, że znamy klientów kolejowych i potrafimy ich bilansować. Są oni dość nieprzewidywalni chociażby w związku ze zmiennymi warunkami pogodowymi w kraju. Mamy za to wdrożoną technologię, która łączy licznik na lokomotywie z całym systemem energetycznym dostępnym dla alternatywnych sprzedawców" - tłumaczył Szwankowski.

dsh0hx8

PKP Energetyka ma kompleksowe umowy z PKP Intercity, PKP Cargo (oba do 2016), czy z Lotos Kolej, SKM (umowy roczne).

Z kolei współpraca z PKP PLK obejmuje wygraną przez PKP Energetykę usługę utrzymania sieci trakcyjnej w latach 2016-2019 i umowę przedwstępną na lata 2020-2023.

"Umowa mocno chroni interesy PKP PLK, poprzez m.in. potencjalne wysokie kary, prawo pierwokupu, czy możliwość zmniejszenia obsługiwanego obszaru przez PKP Energetyka. Ponadto jesteśmy jednym z wykonawców startujących w przetargach realizowanych w ramach PZP na przebudowę i modernizację sieci trakcyjnej i linii kolejowych. Interes PKP PLK zabezpieczony prawem energetycznym. Warto podkreślić, że PKP PLK korzysta od 2014 roku z uprawnienia do wyboru innego sprzedawcy i kupuje energię od Energi" - podsumował członek zarządu PKP Energetyka.

PKP Energetyka jest jedynym OSD z siecią dystrybucyjną w całym kraju. Kontroluje 3,4% krajowego zużycia energii i 5,3% sprzedaży energii do odbiorców w Polsce.

Spółka PKP Energetyka działa na polskim rynku od 2001 roku. Jest jednym z największych sprzedawców energii elektrycznej, w tym energii elektrycznej trakcyjnej (przeznaczonej dla przewoźników kolejowych).

(ISBnews)

dsh0hx8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dsh0hx8