Trwa ładowanie...
d3vkewk

PKP PLK ogłosi przetargi na prace utrzymaniowe warte ok. 200 mln zł w tym roku

Warszawa, 12.10.2015 (ISBnews) - PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK) ogłoszą w tym roku przetargi na warte ok. 200 mln zł prace utrzymaniowe na liniach kolejowych, podała spółka.

Share
d3vkewk

"PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przygotowały listę 36 priorytetowych zadań utrzymaniowych, na które przetargi zostaną ogłoszone w pierwszym etapie. W ten sposób PLK zleci zewnętrznym firmom remonty na blisko 0,5 tysiąca km torów. Prace w ramach tych umów ruszą na początku przyszłego roku. Dzięki temu utrzymanie linii kolejowych będzie sprawniejsze i - z czasem - tańsze. Przede wszystkim jednak pozwoli na elastyczne planowanie i prowadzenie niezbędnych prac" - czytamy w komunikacie.

Lista powstała na podstawie rozmów z przewoźnikami i analizy odcinków, które w najbliższych latach nie będą objęte programem inwestycyjnym. Są to priorytetowe zadania remontowe na 2016 r., choć nie jest to pełna lista prac utrzymaniowych na przyszły rok. Przykładowo PLK planuje kolejne kilkadziesiąt milionów złotych na remonty infrastruktury dla przewoźników towarowych na Śląsku i w rejonach przeładunkowych, podano również.

Zlecenie większej liczby remontów zewnętrznym firmom to pierwszy krok w zapewnieniu właściwego utrzymania infrastruktury kolejowej. Kolejnym będzie podpisanie tzw. wieloletniej umowy utrzymaniowej, komplementarnej z opisującym inwestycje Krajowym Programem Kolejowym o wartości 67 mld zł, podkreśla zarządca infrastruktury.

d3vkewk

Nowa umowa utrzymaniowa dzięki zapewnieniu środków w budżecie państwa pozwoli elastycznie planować niezbędne remonty sieci kolejowej. Program prezentuje kompleksowe podejście do zapewnienia wysokiej jakości i rozwoju infrastruktury kolejowej. Obejmuje propozycje finansowania kosztów zarządzania oraz utrzymania i remontów. Przyjęcie programu na lata 2016 - 2023 umożliwi współpracę z wykonawcami w oparciu o 3-5-letnie umowy na kompleksowe utrzymanie wybranych odcinków linii kolejowych, a nie tylko realizację zadań celowych trwających np. kilka miesięcy, wyjaśniono.

(ISBnews)

d3vkewk

Podziel się opinią

Share
d3vkewk
d3vkewk