Trwa ładowanie...
d3zdg9d
d3zdg9d

PKP PLK ogłosiły przetarg na system ERTMS/GSM-R na 13,6 tys. km linii

Warszawa, 21.09.2015 (ISBnews) - PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK) ogłosiły postępowanie przetargowe na budowę infrastruktury systemu ERTMS/GSM-R na ponad 13 600 km zarządzanych linii, podała spółka.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d3zdg9d

"PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. rozpoczynają realizację jednego z kluczowych projektów modernizacyjnych na polskiej kolei: budowy infrastruktury systemu ERTMS/GSM-R na około 13 600 km zarządzanych linii. Zapisy w dokumentacji przetargowej na postępowanie o kilkumiliardowej wartości, tworzone przez zespół ekspertów PLK, zabezpieczą zarówno interes narodowego zarządcy infrastruktury, pozwolą zadbać o bezpieczeństwo na poziomie państwa, jak i pozwolą wyłonić dostawcę, który gwarantuje wymagany poziom techniczny dla oferowanego przez siebie rozwiązania" - czytamy w komunikacie.

Zadanie podzielone jest na dwie części. Pierwsza obejmuje przede wszystkim wdrożenie sieci GSM-R w tym systemu radiowego wraz z wybranymi funkcjonalnościami GSM-R, wdrożenie teletransmisyjnej sieci dostępowej na potrzeby sieci GSM-R, wdrożenie sieci terminali dyżurnych ruchu - FDS i integrację podsysytemów. Druga część dotyczy wdrożenia szkieletowej sieci transmisyjnej w technologii xWDM/IPMPLS.

Procedura ma charakter ograniczony. Kryteriami wyboru najkorzystniejszej oferty będą cena (waga 90) i termin realizacji (10). Oferty można składać w odniesieniu do jednej lub obu części.

d3zdg9d

Wcześniej PKP PLK podały, że w przetargu na budowę infrastruktury systemu ERTMS/GSM-R, uczestniczyć będą mogli nie tylko europejscy dostawcy systemu GSM-R "w trosce o dobrą rywalizację, która według założeń PLK ma pozwolić wybrać najlepszej jakości usługi przy jednoczesnym zdrowym konkurowaniu ceną".

To kolejny przetarg zarządcy infrastruktury w ramach Wielkiej Ofensywy Inwestycji Kolejowych. W ubiegłym tygodniu PLK poinformowały, że ogłosiły przetarg na modernizację łącznie 230 km linii kolejowych, alternatywnych w stosunku do planowanego do remontu odcinka linii nr E75 RailBaltica. Był to pierwszy przetarg w ramach Krajowego Programu Kolejowego (KPK), w ramach którego zarządca zamierza uruchomić postępowania łącznie za 5 mld zł we wrześniu i za 11 mld zł do końca roku.

GSM-R, czyli dedykowany dla kolei system bezprzewodowej łączności cyfrowej, jest jednym z dwóch kluczowych elementów Europejskiego Systemu Sterowania Ruchem Kolejowym ERTMS. Bazując na standardzie telefonii komórkowej GSM, został udoskonalony i dostosowany do specyfiki pracy związanej z eksploatacją i utrzymaniem infrastruktury kolejowej oraz zarządzaniem ruchem pociągów, zapewniając wymagany poziom jakości świadczonych serwisów i bezpieczeństwa. System zapewnia m.in. łączność głosową między pracownikami odpowiadającymi za bezpieczeństwo i płynność ruchu - dyżurnymi, dyspozytorami, maszynistami czy obsługą techniczną oraz jest medium transmisyjnym dla systemu ETCS - Europejskiego Systemu Sterowania Jazdą Pociągu.

Do końca 2015 roku sieć GSM-R obejmie swoim zasięgiem ponad 1500 km sieci kolejowej zarządzanej przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. System wdrażany jest m.in. na linii kolejowej E 30 na odcinku Bielawa Dolna - Legnica - Wrocław - Opole, E 65 na odcinku Warszawa - Gdynia, E 20 Kunowice - Terespol.

(ISBnews)

d3zdg9d

Podziel się opinią

Share

d3zdg9d

d3zdg9d