PKP PLK: pociągiem z Warszawy do Trójmiasta w niecałe 3 godziny

Jeszcze w 2014 roku zakończy się modernizacja trasy kolejowej między Warszawą a Gdynią - poinformował w poniedziałek Maciej Dutkiewicz z biura prasowego PKP PLK. Inwestycja pozwoli dojechać pociągiem ze stolicy do Gdańska z niecałe 3 godziny.

PKP PLK: pociągiem z Warszawy do Trójmiasta w niecałe 3 godziny
Źródło zdjęć: © WP.PL | Jan Bolanowski

28.07.2014 | aktual.: 28.07.2014 18:39

Łączny koszt modernizacji 330-kilometrowej trasy kosztuje 8,8 mld zł. Dutkiewicz zapewnił, że w 2014 roku zakończą się roboty na torach, a w 2015 roku będzie na trasie instalowany Europejski System Zarządzania Ruchem Kolejowym (ERTMS - European Rail Traffic Management System).

Przedstawiciel spółki poinformował, że od grudnia 2014 roku z Warszawy do Gdańska dojedziemy w 2 godziny i 58 minut. - W porównaniu z obecnym rozkładem jazdy oznacza to skrócenie czasu podróży co najmniej o godzinę - zwrócił uwagę. Dodał, że w 2015 roku, czas przejazdu pociągiem między tymi miastami będzie jeszcze krótszy i wyniesie 2 godz. i 37 minut.

Dutkiewicz przypomniał, że modernizacja linii kolejowej ze stolicy do Gdyni, wiązała się z rozbiórką całej infrastruktury kolejowej i budową jej od nowa. Wyjaśnił, że pociągi przyśpieszą, początkowo do 160 km/h, a docelowo do 200 km/h. Przebudowano łącznie 842 km torów, 820 rozjazdów i kilkaset przepustów, mostów i wiaduktów. Modernizacja torów wymagała zamontowania około 1,5 mln podkładów.

Przedstawiciel PKP PLK dodał ponadto, że ostatnie prace wymagają ułożenia ok. 15 km torów w okolicach Malborka, Iławy i na stacji Gdańsk Wrzeszcz. Na pozostałych odcinkach pociągi jeżdżą już po nowych szlakach z prędkością do 160 km/h.

Dutkiewicz zwrócił uwagę, że na trasie między Warszawą a Gdynią zwiększy się bezpieczeństwo ruchu kolejowego dzięki systemowi ERTMS. - PLK planują, że w 2015 roku, na odcinku ok. 200 km, system przekazujący drogą radiową sygnały z semaforów do kabiny prowadzącego pociąg, pozwoli na bezpieczną jazdę z prędkością do 200 km/h. Część zadań maszynisty przejmie automatyczny system, który będzie wspomagał przyśpieszanie i hamowanie. Wzrośnie również bezpieczeństwo na styku dróg i linii kolejowej - dodał.

Kierowcy będą mogli skorzystać z ok. 100 nowych bezpiecznych, dwupoziomowych skrzyżowań, które powstały w miejscu przejazdów kolejowych.

Źródło artykułu:PAP
Gdańskpkp plkwarszawa
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)