PKPP Lewiatan: rząd przyspieszył prywatyzację i budowę dróg

Reforma emerytur pomostowych, wysoki poziom wykorzystania środków unijnych, przyspieszenie prywatyzacji i budowy dróg to - zdaniem PKPP Lewiatan - sukcesy rządu w ciągu 3 ostatnich lat. Rząd - według tej organizacji - przegrywa natomiast walkę z biurokracją.

Doradca zarządu PKPP Lewiatan Jeremi Mordasewicz ocenił na poniedziałkowej konferencji prasowej, że premierowi Donaldowi Tuskowi przyszło rządzić w bardzo trudnych czasach. - Kryzys gospodarczy był bezprecedensowy. Europa i inne kraje dopiero "podnoszą się z kolan". Mamy świadomość, że w bezprecedensowej skali wystąpiły zniszczenia spowodowane powodziami - powiedział.

Mordasewicz zwrócił uwagę, że priorytetem rządu trzy lata temu było zwiększenie aktywności zawodowej Polaków oraz modernizacja gospodarki. Największym sukcesem premiera - jak ocenił ekspert - było ograniczenie przywilejów emerytalnych i rentowych. - Możliwość przechodzenia na wcześniejszą emeryturę powoduje osłabienie motywacji do pracy, ogromne obciążenia podatkowe i ogranicza inwestycje w gospodarce - powiedział.

Mordasewicz szacuje, że finansowanie emerytur dla osób, które nie są jeszcze w wieku emerytalnym kosztuje państwo rocznie 30 mld zł. Te środki - jego zdaniem - pozwoliłyby na tworzenie 300 tysięcy nowych miejsc pracy rocznie.

PKPP Lewiatan oczekuje od rządu likwidacji kolejnych przywilejów emerytalnych, w tym m.in. dla rolników, górników i pracowników służb mundurowych.

Zdaniem Mordasewicza niezbędne jest również zmniejszenie zatrudnienia w rolnictwie i zwiększenie przepływu ludności wiejskiej do dużych miast. Ocenił, że pieniądze, które trafiają na dotowanie gospodarstw rolnych, powinny być przeznaczone na edukację młodzieży wiejskiej, by mogła znaleźć pracę poza rolnictwem. - Transfer młodych ludzi z rolniczych regionów do dużych aglomeracji mógłby przyspieszyć wzrost gospodarczy. Obecnie 13 proc. osób zatrudnionych w rolnictwie wytwarza zaledwie 3 proc. PKB - podkreślił.

Organizacja przedsiębiorców pozytywnie ocenia przyspieszenie procesów prywatyzacji, sprzedaż tzw. resztówek, czyli spółek, w których udział Skarbu Państwa wynosi poniżej 10 proc. Mordasewicz zwrócił jednak uwagę, że w Polsce jest zbyt dużo państwowych firm, szczególnie w sektorze energetyczno-paliwowym. Prywatyzacja i restrukturyzacja tej branży - jego zdaniem - jest niezbędna dla przyciągnięcia nowych inwestycji.

Według PKPP Lewiatan rząd przyspieszył budowę dróg. Zbyt wolno - wskazali - przebiega natomiast modernizacja sieci kolejowych.

Zdaniem Mordasewicza rząd efektywnie wykorzystuje środki z UE, jednak zbyt długo trwa ocena wniosków, podpisywanie i rozliczanie umów w przypadku niektórych instytucji oraz programów regionalnych.

Dyrektorka Departamentu Prawnego PKPP Lewiatan Katarzyna Urbańska podkreśliła na konferencji prasowej, że rząd nie wywiązał się z obietnicy ułatwienia i obniżenia kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. - Przedsiębiorcy ponoszą w Polsce wysokie koszty związane z rejestracją i upadłością firm, realizacją obowiązków podatkowych, prowadzeniem dokumentacji pracowniczej, rozstrzyganiem sporów i dochodzeniem należności oraz realizacją inwestycji budowlanych - powiedziała.

Według Urbańskiej znowelizowana dwukrotnie ustawa o VAT ułatwiła obsługę tego podatku. Mimo obietnic rządu nie nastąpiło jednak uproszczenie przepisów ustaw o PIT i CIT. - Nie doczekaliśmy się obiecywanej nowej ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, która miała skłonić władze samorządowe do uchwalenia planów i w konsekwencji ułatwić realizację inwestycji - dodała.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)