Plecak ewakuacyjny. Wyposażenie. RCB wskazało listę
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przygotowało poradnik, który ma wskazać, jakie działania należy podjąć w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowych i różnego rodzaju zagrożeń. Wśród nich znalazła się lista przyborów oraz rzeczy, które powinny znaleźć się w plecaku przetrwania.
Jak informuje RCB, przygotowanie plecaka ewakuacyjnego ma pomóc "oszczędzić czas i mieć pewność, że w tej, lub innej sytuacji kryzysowej zabierzesz wszystko, co potrzebne". Co powinno znaleźć się w plecaku ucieczkowym?
Plecak ewakuacyjny. Lista. Tego nie można zapomnieć
Jak w poradniku "Bądź gotowy", dostępnym pod adresem alert.rcb.gov.pl wskazuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, na wyposażeniu plecaka ewakuacyjnego powinny znaleźć się:
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Mieli przy sobie niewybuchy i amunicje. Ewakuowano cały komisariat
- radio na baterie + baterie
- latarka + baterie
- najpotrzebniejsze dokumenty
- zapalniczka/zapałki
- maski oddechowe/ochronne
- mapa z lokalnymi drogami, kompas, busola, GPS
- otwieracz do puszek
- posiłki na 2 dni
- nóż, ołówek i notes
- komplet sztućców
- kurtka przeciwdeszczowa
- apteczka
- śpiwór
- worki na śmieci
- ubranie na zmianę
- mydło, żel do dezynfekcji
- kombinerki, łom, narzędzie wielofunkcyjne
- gotówka w niewielkich nominałach
- butelka filtrująca z nowym filtrem
- gumy, sznurki, opaska zaciskowa.
Plecak ewakuacyjny z wyposażeniem dla domowników
Jak instruuje RCB, każdy z domowników powinien posiadać swój gotowy do zabrania plecak ratunkowy. "W związku z tym, że nie wiesz, kiedy będziesz potrzebował dostępu do zestawu ewakuacyjnego, najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie wyposażenie się w oddzielne zestawy do domu, pracy i samochodu" - podpowiada RCB.
Warto pamiętać, że plecak ewakuacyjny powinien być gotowy do zarzucenia na ramię w razie ewakuacji - na przykład spowodowanej wystąpieniem klęsk żywiołowych, niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych czy zagrożeń CBRNE.