Trwa ładowanie...
d1c9ei6

PLN mocny, ale raczej nie zejdzie poniżej 4,18/EUR; Fed skupia zainteresowanie (opis)

16.09. Warszawa (PAP) - Polska waluta kolejny dzień jest kwotowana na mocnych poziomach, jednak rynek nie spodziewa się zejścia kursu poniżej 4,18 zł za euro. Przy tym poziomie...

d1c9ei6
d1c9ei6

16.09. Warszawa (PAP) - Polska waluta kolejny dzień jest kwotowana na mocnych poziomach, jednak rynek nie spodziewa się zejścia kursu poniżej 4,18 zł za euro. Przy tym poziomie bardziej prawdopodobna jest częściowa realizacja zysków. Inwestorzy skupiają swoje zainteresowanie na środowej decyzji Fed.

"Generalnie poniedziałkowa sesja przebiega spokojnie, a złoty pozostaje na mocnych poziomach poniżej 4,20 za euro. Przy tych poziomach kurs się ustabilizował. Dwie główne przyczyny takiej sytuacji to oddalenie groźby rozwiązania militarnego kwestii Syrii oraz informacja, że zmiany osobowe w Fed będą na korzyść dalszego skupowania aktywów. To spowodowało umocnienie m.in. rynków wschodzących" - powiedział PAP Marek Cherubin, diler walutowy z Banku BPH.

Były sekretarz skarbu w administracji prezydenta Billa Clintona oraz do niedawna jeden z czołowych doradców ekonomicznych prezydenta Baracka Obamy Lawrence Summers wycofał się z kandydowania na szefa amerykańskiego banku centralnego. Uważano, że Summers miał największe szanse przyjść na to miejsce.

Poparcie Obamy dla Summersa wywołało podział w szeregach Partii Demokratycznej, część członków senackiej komisji bankowej skłaniała się bowiem raczej do poparcia obecnej wiceszefowej Fed Janet Yellen i głosowania przeciw Summersowi w przypadku nominowania go przez prezydenta.

d1c9ei6

Zdaniem dilera kluczowe w tym tygodniu jest posiedzenie Rezerwy Federalnej i na tym skupią się inwestorzy.

"Im bliżej środowej decyzji Fed tym możliwa jest większa nerwowość i zmienność na rynkach" - uważa Cherubin.

"Wydaje się, że kurs euro-złoty nie zejdzie poniżej 4,18, ostatnio obserwowaliśmy silne umocnienie i możliwa jest teraz częściowa realizacja zysków" - dodał.

W środę wieczorem czasu polskiego, rynek pozna decyzję Fed w sprawie stóp oraz dalszej polityki luzowania ilościowego.

d1c9ei6

PRZED FED NA DŁUGU MOŻE BYĆ NERWOWO

Poniedziałkowy handel na rynku długu upłynął na dalszym umocnieniu papierów, jednak zbliżająca się decyzja Fed odnośnie dalszych perspektyw skupu aktywów, może wywoływać większą zmienność.

"Dzisiaj mamy mocną sesję dla polskich obligacji, które zyskują w ślad za rynkami bazowymi. Wsparciem już na początku dnia były informacje o rezygnacji z ubiegania się o fotel szefa Fed przez Lawrence'a Summersa. Rynek zachował się bardzo pozytywnie, dodatkowo wydaje się, że obecnie najpoważniejszym kandydatem jest Janet Yellen, co też jest przez rynki odbierane pozytywnie, gdyż jest ona zwolenniczką stosowania niestandardowych instrumentów we wspieraniu gospodarki" - powiedział PAP Mateusz Patorski, diler SPW w Banku Millennium.

d1c9ei6

"W tym tygodniu będzie dużo ważnych dla inwestorów danych, jak i wydarzeń. Oczywiście wszyscy czekają na Fed, bazowy scenariusz jest taki, że Rezerwa Federalna rozpocznie wycofywanie się z QE3" - dodał.

W ocenie dilera kolejnym istotnym wydarzeniem są wybory parlamentarne w Niemczech.

"W niedzielę mamy wybory w Niemczech, to obok Fed kolejne ważne wydarzenie, to wszystko pokazuje, że w najbliższych dniach zmienność na rynkach może być duża" - ocenił Patorski.

d1c9ei6

Konserwatywna CSU zdobyła w niedzielę - według powyborczych sondaży - absolutną większość mandatów w wyborach do parlamentu lokalnego Bawarii. Ten wynik wzmacnia Angelę Merkel, walczącą o reelekcję w wyborach do Bundestagu 22 września. FDP jest poza parlamentem.

poniedz. poniedz. piątek 16.05 9.40 16.05

EUR/PLN 4,1920 4,1920 4,2081 USD/PLN 3,1358 3,1383 3,1719 EUR/USD 1,3369 1,3357 1,3264

OK0116 3,26 3,30 3,29 PS0718 3,72 3,75 3,83 DS1023 4,34 4,39 4,46 (PAP)

bg/ jtt/

d1c9ei6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1c9ei6