Płock chce współpracować ze specjalnymi strefami ekonomicznymi

Płock (Mazowieckie) planuje rozpoczęcie współpracy ze specjalnymi strefami ekonomicznymi. Miasto rozważa projekt utworzenia podstrefy dla jednej z istniejących specjalnych stref ekonomicznych, by w ten sposób przyciągnąć nowych inwestorów.

14.08.2014 18:25

Na temat współpracy rozmawiali prezydent Płocka Andrzej Nowakowski i prezes Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Marek Karólewski.

Spotkanie poświęcone było - jak poinformował w czwartek płocki Urząd Miasta, "możliwości utworzenia specjalnej strefy ekonomicznej na wybranych terenach Płocka", a także zakresowi współpracy z Płockim Parkiem Przemysłowo-Technologicznym (PPPT).

W trakcie rozmowy omówiono m.in. stan przygotowań pod inwestycje terenów położonych w peryferyjnej dzielnicy Płocka - Trzepowo, obszarów wokół tamtejszego lotniska Aeroklubu Ziemi Mazowieckiej i budowanej obecnie obwodnicy miasta, a także terenów zarządzanych przez PPPT.

PPPT to spółka powstała w 2004 r., w której udziały posiadają po połowie miasto Płock oraz PKN Orlen. Zarządza obszarem inwestycyjnym o powierzchni około 200 ha.

W PPPT działa obecnie 13 inwestorów z zakładami produkcyjnymi oraz 14 podmiotów wynajmujących powierzchnie, głównie biurowe. Spółka ma podpisaną umowę z parkiem technologicznym w Szanghaju (Chiny). Współpracuje z Instytutem Chemii Przemysłowej w Warszawie. W maju PPPT przystąpił do Klastra Inżynierii Kosmicznej i Satelitarnej.

Prezydent Płocka zaznaczył, że oprócz rozmów z Warmińsko-Mazurską Specjalną Strefą Ekonomiczną miasto "nawiązało kontakt" z Łódzką Specjalną Strefą Ekonomiczną. "Chcemy współpracować ze specjalnymi strefami ekonomicznymi. Mamy realne szanse na funkcjonowanie w Płocku specjalnej strefy ekonomicznej, która przyciągnie inwestorów" - oświadczył Nowakowski.

Jak powiedział PAP Hubert Woźniak z biura prasowego płockiego Urzędu Miasta, rozmowy na temat współpracy ze specjalnymi strefami ekonomicznymi będą kontynuowane. "Pomysł zakłada utworzenie podstrefy na terenach inwestycyjnych Płocka dla jednej ze specjalnych stref ekonomicznych i jednocześnie nawiązanie współpracy przez podmioty działające na terenie miasta z innymi specjalnymi strefami ekonomicznymi" - wyjaśnił Woźniak.

Urząd Miasta Płocka przypomniał, że na północnym Mazowszu w ramach współpracy z Warmińską-Mazurską Specjalną Strefą Ekonomiczną działa w Mławie firma LG Electronics.

W połowie lipca kancelaria premiera podała, że w minionym półroczu 14 specjalnych stref ekonomicznych utworzonych na terenie kraju udzieliło 438 zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej. Otrzymujące je podmioty, zadeklarowały w sumie ponad 21 mld zł nakładów inwestycyjnych i utworzenie prawie 20,5 tys. nowych miejsc pracy.

Zgodnie z obowiązującymi wcześniej przepisami strefy miały funkcjonować do końca 2020 r. W zeszłym roku rząd podjął decyzję, że inwestorzy będą mogli z nich korzystać do 2026 r. Strefy to preferencyjne warunki dla działających tam firm - ulgi podatkowe oraz specjalnie przygotowane, uzbrojone tereny.

Według Ministerstwa Gospodarki spółki zarządzające strefami wydały przez pierwsze sześć miesięcy tego roku 438 zezwoleń. Jest to 170 proc. więcej niż w ciągu całego 2013 r.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)