Plocke: Rząd chroni rybołówstwo

Rząd chroni polskie rybołówstwo; uzgodniono
z Komisją Europejską kwoty połowowe i rozłożono kary za nadmierne
przełowienie - przekonywał wiceminister rolnictwa Kazimierz
Plocke. Według rybaków, działania rządu to dla nich zagłada.

Według rybaków, kwoty połowowe nie pozwalają im na pracę, która dałaby środki na wyżywienie rodzin.

Wiceminister zajmujący się w resorcie rolnictwa sprawami rybołówstwa i rybacy spotkali się w czwartek w Sejmie na posiedzeniu komisji rolnictwa. Plocke przedstawił informację rządu na temat sytuacji rybołówstwa.

Plocke podkreślał, że rząd podjął negocjacje z KE na temat sytuacji na Bałtyku i doprowadził do ugodowych rozwiązań. "Nikt nie kwestionuje, że sytuacja polskiego rybołówstwa jest trudna i potrzebuje wsparcia prawnego - dobrych ustaw" - powiedział Plocke. _ Jednak dzięki negocjacjom nie ma już zadrażnień między Polską a Komisją _ - zaznaczył.

Przypomniał, że resort przygotowuje cztery projekty ustaw, z których jedna - o Europejskim Funduszu Rybackim - jest już w parlamencie. Pozostałe w najbliższym czasie trafią do Sejmu - zadeklarował.

17 października KE zatwierdziła polski program operacyjny na lata 2007-13 dla rybołówstwa. Rybacy protestowali przeciw jego zapisom - sześć organizacji rybackich zwróciło się do Komisji z wnioskiem o wstrzymanie zatwierdzenia programu.

Zgodnie z zatwierdzonym programem, całkowita kwota możliwych wydatków publicznych dla polskiego sektora rybołówstwa wynosi około 979 mln euro, przy czym wsparcie unijne z Europejskiego Funduszu Rybackiego wynosi 734 mln euro, a z polskiego budżetu - prawie 245 mln euro.

Posłowie PiS podczas obrad komisji przekonywali, że program i działania obecnego rządu prowadzą do likwidacji polskiego rybołówstwa na Bałtyku, szczególnie rybaków łodziowych. Zarzucali, że rząd razem z Komisją marginalizują polskich rybaków.

Plocke przekonywał, że środki zaplanowane w programie przeznaczone na cztery działania i pomoc techniczną będzie można przesuwać, jeśli okażą się zbyt małe. "Jeśli zabraknie na działania dotyczące Bałtyku, to będzie można przeznaczyć środki z działań restrukturyzujących rynek rybny, czy wspierających przetwórstwo lub połowy dalekomorskie" - mówił.

_ Program operacyjny jest faktem. Można go realizować, żeby poprawić sytuację rybaków. W ramach tych działań trzeba też poprawić sytuację na rynku - ucywilizować handel rybami i zmienić sytuację w przetwórstwie rybnym, gdzie 90 proc. ryb pochodzi z importu, a tylko 10 proc. od polskich rybaków _ - mówił.

Zapowiedział, że w najbliższym czasie między ministerstwem rolnictwa a Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zawarte zostanie porozumienie, które pozwoli wypłacić rekompensaty dla rybaków za zakaz połowów.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)