Trwa ładowanie...
d37muuz

Po danych o PKB w II kw. RPP obniży stopy we IX o 25 pb (opinia)

30.08. Warszawa (PAP) - Po słabszych od oczekiwań danych o wzroście PKB w II kwartale 2012 r., Rada Polityki Pieniężnej na wrześniowym posiedzeniu obniży stopy procentowe o 25 pb -...

d37muuz
d37muuz

30.08. Warszawa (PAP) - Po słabszych od oczekiwań danych o wzroście PKB w II kwartale 2012 r., Rada Polityki Pieniężnej na wrześniowym posiedzeniu obniży stopy procentowe o 25 pb - prognozują ekonomiści RBS i Danske Bank. Z kolei ekonomiści Erste Banku nie spodziewają się obniżki stóp we wrześniu.

"W świetle dużo gorszych od oczekiwań danych o PKB, ciaśniejszych warunków kredytowych dla gospodarstw domowych i już widocznego łagodnego nastawienia RPP, spodziewamy się dwóch obniżek stóp procentowych po 25 pb do końca roku" - napisano w czwartkowym komentarzu Royal Bank of Scotland do danych GUS o PKB.

"Sądzimy, że RPP nie będzie odwlekać obniżki i pierwszej dokona 5 września, co sprowadzi główną stopę procentową do poziomu sprzed niespodziewanej podwyżki o 25 pb (w maju - PAP)"

Drugiej obniżki RBS spodziewa się w październiku.

d37muuz

Danske Bank również spodziewa się obniżki stóp we wrześniu. W ocenie ekonomistów banku będzie to pierwsza obniżka, a w sumie w ciągu 12 miesięcy można się spodziewać cięć o 100 pb.

"Obecnie poluzowanie monetarne trwa w Czechach i na Węgrzech (...) i sądzimy, że rozpocznie się w Polsce. Choć, ze względu na wewnętrzne podziały w RPP, moment pierwszej obniżki był niepewny, to po danych o PKB w II kw. (...) gołębie w RPP mają wystarczająco dużo argumentów, by doprowadzić do pierwszej obniżki. Sądzimy, że znajdzie się większość popierająca obniżkę o 25 pb" - napisano w czwartkowym raporcie Danske.

"To będzie rozpoczęcie cyklu obniżek w Polsce. Przy dość słabych perspektywach dla polskiej gospodarki, spodziewalibyśmy się dalszych obniżek, jeśli NBP chce uniknąć ostrzejszego spowolnienia czy nawet recesji. A NBP ma wystarczające pole manewru. Przy spadającej inflacji sądzimy, że w ciągu nadchodzących 12 miesięcy RPP obniży stopy proc. w sumie o 100 pb" - dodano.

Z kolei ekonomiści Erste Banku w komentarzu do danych GUS ocenili, że "spowalniający wzrost PKB nie powinien się przełożyć na obniżkę stóp procentowych we wrześniu".

GUS podał w czwartek, że PKB wzrósł w II kwartale 2012 roku o 2,4 proc. wobec oczekiwań rynkowych na poziomie 2,9 proc. i po wzroście w I kwartale 2012 roku o 3,5 proc.

Rada Polityki Pieniężnej dwudniowe posiedzenie decyzyjne rozpoczyna we wtorek, 4 września. (PAP)

fdu/ ana/

d37muuz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d37muuz