Trwa ładowanie...
d3abpc0
d3abpc0

Po maju MF sfinansował 51 proc. całorocznych potrzeb pożyczkowych - Marczak

31.05. Warszawa (PAP) - Po maju Ministerstwo Finansów sfinansowało 51 proc. całorocznych potrzeb pożyczkowych. Kwiecień i maj przyniósł także znaczny napływ inwestorów...
Share
d3abpc0

31.05. Warszawa (PAP) - Po maju Ministerstwo Finansów sfinansowało 51 proc. całorocznych potrzeb pożyczkowych. Kwiecień i maj przyniósł także znaczny napływ inwestorów zagranicznych na lokalny rynek SPW - poinformował PAP Piotr Marczak, dyrektor Departamentu Długu Publicznego MF. Rezerwa złotowa i walutowa na rachunku resortu na koniec maja wynosi ok. 23 mld zł, dodał.

"Do maja sfinansowaliśmy 51 proc. całorocznych potrzeb pożyczkowych. Utrzymujemy znaczne rezerwy środków złotowych i walutowych, które to rezerwy na koniec maja stanowią równowartość ok. 23 mld zł. Przed nami ciągnięcie trzeciej transzy pożyczki z Banku Światowego o wartości 1 mld euro" - powiedział PAP Marczak.

Potrzeby pożyczkowe brutto są obecnie na poziomie 196,8 mld zł, jednak jak zapowiadają od kilku tygodni przedstawiciele resortu finansów mogą być one o kilkanaście miliardów złotych niższe.

d3abpc0

Dyrektor departamentu w MF dodaje także, że w kwietniu i maju widoczny był duży napływ inwestorów zagranicznych na rynek papierów skarbowych.

"W kwietniu portfel inwestorów zagranicznych wzrósł aż o 5,2 mld zł i osiągnął rekordowy poziom 98,7 mld zł" - powiedział Marczak.

Komentując plan podaży na czerwiec poinformował, że wielkość i struktura podaży w czerwcu odzwierciedla preferencje inwestorów i wykupy długu.

"Z tytułu wykupu i obsługi długu oraz środków do OFE z budżetu przekazane zostaną na rynek środki o wartości 11,3 mld zł" - powiedział.

d3abpc0

"Wartość podaży obligacji skarbowych jest analogiczna do planowanej w maju. O 0,5 mld zł mniejsza jest podaż obligacji BGK. Planujemy kolejne oddłużenie w bonach skarbowych - tym razem o wartości co najmniej 2 mld zł" - dodał.

MF zaoferuje na przetargach w czerwcu obligacje za 4,0-7,5 mld zł oraz bony skarbowe za łączną kwotę 3,3-5,6 mld zł oraz dodatkowo BGK zaoferuje dług za 1,0-2,5 mld zł.

Bartek Godusławski (PAP)

bg/ asa/

d3abpc0

Podziel się opinią

Share
d3abpc0
d3abpc0