Po słabszych danych rynki czekają na ruch RPP

GUS podał wczoraj dane o kondycji polskiego rynku pracy. Dzisiaj poznamy odczyt danych o produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej. W Stanach Zjednoczonych ponownie pojawiły się spekulacje o możliwości szybszego zakończenia programu QE3. Wtorek na rynku walutowym rozpoczynamy na poziomach zbliżonych do wczorajszego zamknięcia.

Po słabszych danych rynki czekają na ruch RPP
Źródło zdjęć: © internetowykantor.pl

21.05.2013 09:59

Tydzień dla polskiego złotego rozpoczął się od osłabienia względem głównych walut. Handel na rynku walutowym odbywał się w poniedziałek dość spokojnie. Sprzyjał temu niemal pusty kalendarz makroekonomiczny. Dzisiaj za sprawą publikacji danych, które mogą być decydujące dla notowania złotego w tym tygodniu możemy spodziewać się większej zmienności na rynku.

Wczoraj najważniejszym wydarzeniem dla inwestorów zainteresowanych polską walutą był odczyt danych Głównego Urzędu Statystycznego na temat polskiego rynku pracy w kwietniu. Zatrudnienie w ujęciu rocznym spadło o 1% (oczekiwano spadku o 0,9%), natomiast wynagrodzenie wzrosło o 3% (prognoza: 2,2%), przeciętne wynagrodzenie brutto wynosi 3.831 zł.

Zarówno powyższa informacja, jak i dzisiejsze odczyty o produkcji przemysłowej oraz budowlano-montażowej będą wyceniane przez inwestorów pod kątem czerwcowej decyzji Rady Polityki Pieniężnej odnośnie wysokości stóp procentowych. Można spodziewać się dalszego osłabiania się złotego, jeżeli dane okażą się zgodne lub gorsze od oczekiwań. Dla RPP słabsze dane napływające z polskiej gospodarki będą bodźcem do dalszego luzowania polityki pieniężnej, co daje się wyczuć po kolejnych wypowiedziach członków Rady. Aktualne zachowanie rynku może świadczyć o tym, że ewentualna obniżka stóp o 25 p.b. nie powinna zaskoczyć inwestorów.

W USA ponownie rozgorzała dyskusja na temat programu QE3. Pojawiające się spekulacje o możliwym ograniczeniu tego programu przez Fed sprzyjają powstawaniu niepokojów na rynku. Dla wyceny informacji o ewentualnym szybszym zakończeniu trzeciej rundy luzowania polityki monetarnej decydujący będzie jutrzejszy dzień, kiedy to będzie miało miejsce wystąpienia publiczne Szefa Rezerwy Federalnej - Bena Bernanke. W środę nastąpi także publikacja protokołu z posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC).

Na dzisiaj w kalendarium makroekonomicznym zaplanowe zostały oprócz wspomnianego wcześniej odczytu o polskiej produkcji przemysłowej za kwiecień także inne publikacje. O 8:00 poznaliśmy wskaźnik inflacji PPI w Niemczech, odczyt: -0,2% m/m oraz 0,1% r/r okazał się trochę niższy od oczekiwań (odpowiednio: -0,1% i 0,2%). O 10:30 poznamy wskaźniki inflacji konsumenckiej oraz producenckiej w Wielkiej Brytanii. W tym wypadku rynek oczekuje wzrostu wskaźnika CPI w ujęciu miesięcznym o 0,4%, natomiast PPI o 0,2% m/m. Po południu, o 17:30 inwestorzy powinni zainteresować się wystąpieniem Szefa Szwajcarskiego Banku Narodowego - Thomasa Jordana.

Komentarze do wykresów:

Obraz
© (fot. internetowykantor.pl)

Wykres kursu średniego EUR/PLN, za okres od 22.03.2013 do 21.05.2013

Kurs EUR/PLN obecnie znajduje się w górnym zakresie trendu wzrostowego. Najbliższym oporem jest poziom 4,1940, gdzie znajduje się krótkookresowa linia trendu wzrostowego. Ewentualne przebicie tej linii może zakończyć się próbą testowania kwietniowego maksimum na czyli 4.1960, a po jego przełamaniu kontynuowanie silnego ruchu wzrostowego. W przypadku ruchu na południe ważnymi poziomami będą 4,1550 oraz 4,1425, czyli kolejne zniesienia Fibonacciego. Ważnym wsparciem jest poziom 4.1320, czyli linia łącząca minima kwietnia i maja.

Obraz
© (fot. internetowykantor.pl)

Wykres kursu średniego CHF/PLN, za okres od 22.03.2013 do 21.05.2013

Frank szwajcarski porusza się w ostatnich dniach w szerokim trendzie spadkowym. Nic nie wskazuje na to, żeby trwałe wybicie w górę było możliwe. Najbliższym oporem jest górne ograniczenie formacji, czyli poziom 3,3820, natomiast wsparciem technicznym jest aktualnie poziom 3,3220, czyli ostatnie minimum, a w razie jego przebicia wsparcie pozostanie dolne ograniczenie trendu spadkowego, które na chwilę obecną znajduje się na poziomie 3,3120.

Obraz
© (fot. internetowykantor.pl)

Wykres kursu średniego USD/PLN, za okres od 22.03.2013 do 21.05.2013

Na wykresie USD/PLN gwałtowne wzrosty powstrzymała na razie spadkowa linia trendu wyrysowana ze szczytów z przełomu marca i kwietnia. Znajduje się ona na poziomie 3,2560 i stanowi techniczny opór dla dalszych wzrostów. Podkreślić należy że od kilku dni kurs oscyluje w okolicach górnego ograniczenia i nie wykazuje technicznej siły do jego przebicia, dlatego w najbliższych dniach bardzo możliwa jest korekta ostatniego ruchu wzrostowego. Najbliższe ważne wsparcie znajduje się dopiero na poziomie 3,1440, a wcześniej istotne będą kolejne wsparcia Fibonacciego.

Obraz
© (fot. internetowykantor.pl)

Wykres kursu średniego GBP/PLN, za okres od 21.02.2013 do 21.05.2013

Funt brytyjski porusza się aktualnie w obrębie wąskiego trójkąta wzrostowego. Górne ograniczenie tej formacji to poziom 4,9740. Techniczne wsparcie znajduje się w okolicach poziomu 4,9300. W przypadku wybicia dołem z tej formacji, istotne będzie zniesienie Fibonacciego na poziomie 4,9100.

Marcin Rogalski
specjalista cash managment
Internetowykantor.pl

| Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu internetowykantor.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią “rekomendacji” lub “doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Zgodę autorów na publikację raportów można uzyskać pisząc na adres biuro@internetowykantor.pl. |
| --- |

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)