Początek czerwca przynosi dalszy spadek cen zbóż - MRiRW

16.6. Warszawa (PAP) - Pierwszy tydzień czerwca przyniósł dalszy
spadek cen zbóż konsumpcyjnych w skupie. Drożeje natomiast mięso
wieprzowe - wynika z analizy ministerstwa...

16.6. Warszawa (PAP) - Pierwszy tydzień czerwca przyniósł dalszy spadek cen zbóż konsumpcyjnych w skupie. Drożeje natomiast mięso wieprzowe - wynika z analizy ministerstwa rolnictwa.

ZBOŻA

Według danych ministerstwa rolnictwa od połowy kwietnia br. utrzymuje się spadkowa tendencja cen skupu pszenicy konsumpcyjnej. W ciągu analizowanego tygodnia średnia cena tego ziarna obniżyła się o 2,6 proc. i ukształtowała się na poziomie 835 zł/t. Była ona o blisko 8 proc. niższa niż przed miesiącem, ale o prawie 36 proc. wyższa niż przed rokiem.

W pierwszym tygodniu czerwca br. za żyto konsumpcyjne płacono przeciętnie 720ázł/t, tj. o 1,4 proc. mniej niż w poprzednim tygodniu i o 3,2 proc. mniej niż miesiąc wcześniej. Jednocześnie ziarno to było o ponad 20 proc. droższe niż w porównywalnym okresie 2007 r.

W analizowanym tygodniu cena jęczmienia paszowego wzrosła (o 1,8 proc.) do 726ázł/t. Była ona o ponad 9 proc. niższa niż przed miesiącem, ale o ponad 26 proc. wyższa niż rok wcześniej.

"Obniżają się ceny zbóż na krajowych giełdach. Jednak zakłady przetwórcze ograniczają zakupy, oczekując na bardziej znaczący spadek cen ziarna, zwłaszcza po żniwach" - napisano w analizie.

MIĘSO

Utrzymuje się wzrostowy trend cen skupu żywca wieprzowego i wołowego zarówno w Polsce, jak i w większości pozostałych państw UE. Ustabilizowały się natomiast ceny skupu kurcząt.

Według danych ministerstwa rolnictwa w dniach 02-08.06.08.r. za żywiec wieprzowy średnio w kraju płacono 4,39 zł/kg wobec 4,37 zł/kg w poprzednim tygodniu. Było to o 16 proc. więcej niż przed miesiącem i o 32 proc. więcej niż rok wcześniej.

Średnia cena żywca wołowego wáciągu tygodnia wzrosła do 4,34 zł/kg, tj. o 2,4 proc. Był to poziom cen o 3,5 proc. wyższy niż przed miesiącem i o 7 proc. wyższy niż rok wcześniej.

Za kurczęta typu brojler, podobnie jak przed miesiącem, płacono 3,22 zł/kg wobec 3,23 zł/kg w poprzednim tygodniu. Cena ta była o 4 proc. wyższa niż rok wcześniej.

Za indyki dostawcy otrzymywali 4,58 zł/kg wobec 4,54 zł/kg tydzień wcześniej. W odniesieniu do cen sprzed miesiąca drób ten podrożał o ok. 1 proc., ale był o 1 proc. tańszy niż przed rokiem.

MLEKO

Nieznaczny wzrost cen (o 0,2 proc.) wystąpił również w zbycie odtłuszczonego mleka w proszku, za które w dniach 02-08.06.br. producenci otrzymywali średnio 7,29 zł/kg. Aktualny poziom cen jest o 0,3 proc. niższy niż miesiąc wcześniej i o ponad 37 proc. niższy niż w porównywalnym tygodniu 2007ár. (PAP)

map/ ana/

Źródło artykułu:PAP
finanseinflacjarolnictwo

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)