Trwa ładowanie...
dv08t9o

Początek normalizacji polit. pieniężnej USA możliwy w I poł. '14 - PKO BP (opinia)

07.01. Warszawa (PAP) - Najbardziej prawdopodobnym momentem osiągnięcia przez stopę bezrobocia poziomu uzasadniającego zacieśnienie polityki stóp procentowych jest koniec 2014 r.,...

Share
dv08t9o

07.01. Warszawa (PAP) - Najbardziej prawdopodobnym momentem osiągnięcia przez stopę bezrobocia poziomu uzasadniającego zacieśnienie polityki stóp procentowych jest koniec 2014 r., a rozpoczęcie "normalizacji" polityki pieniężnej FED może zacząć się w I poł. 2014 r. - prognozują ekonomiści PKO BP w poniedziałkowym raporcie.

"Choć sam FOMC podtrzymał w grudniu, że nie oczekuje spadku bezrobocia poniżej 6,5 proc. przed połową 2015 roku (oceniając, że wprowadzone reguły ilościowe są równoważne z wcześniejszą regułą kalendarzową), to proste symulacje trendów na rynku pracy w USA sugerowały terminy nieco wcześniejsze. Prosta ekstrapolacja trendu stopy bezrobocia z ostatnich 3 lat, sugeruje że bezrobocie osiągnęłoby poziom określony w +regule Bernanke+ (6,5 proc.) pod koniec 2014 r." - napisano raporcie.

"Podobne wnioski można wyciągnąć z symulacji stopy bezrobocia przy różnych założeniach odnośnie do liczby nowych etatów w sektorze pozarolniczym i wskaźnika aktywności ekonomicznej ludności. Na przykład, przyjmując, że tempo wzrostu zatrudnienia nie zmieni się w stosunku do ostatnich miesięcy (ok. 150 tys. miejsc pracy miesięcznie) - a wskaźnik aktywności zawodowej pozostanie w trendzie z kilkunastu poprzednich lat - stopa bezrobocia powinna spaść poniżej 6,5 proc. w IV kw. 2014" - dodano.

W ocenie ekonomistów banku przyjęcie ostatniego kwartału 2014 r. jako najbardziej prawdopodobnego momentu osiągnięcia pułapu stopy bezrobocia 6,5 proc. "sugeruje możliwość rozpoczęcia procesu +normalizacji+ polityki pieniężnej w USA przed połową 2014 r. (wcześniej niż połowa 2015 r., sugerowana przez +konsensus FOMC+, ale później niż koniec 2013 r. wskazywany przez niektórych członków FOMC w treści ostatnich minutes)".

dv08t9o

Zdaniem ekonomistów PKO BP ostatnie dane z amerykańskiego rynku pracy "potwierdzają trwałość trendu wzrostu zatrudnienia, ale nie pozwalają liczyć na znacząca poprawę w najbliższych kilku miesiącach".

W piątek amerykański Departament Pracy podał, że stopa bezrobocia w USA w grudniu 2012 roku wyniosła 7,8 proc., wobec 7,8 proc. w listopadzie, a liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych wzrosła o 155 tys., podczas gdy w listopadzie wzrosła o 161 tys.

Grudniowa prognoza Fedu zakłada, że stopa bezrobocia w USA wyniesie średnio od 7,4 do 7,7 proc. w czwartym kwartale 2013 r. Fed poinformował po ostatnim posiedzeniu, że zamierza pozostawić bez zmian w USA "wyjątkowo niskie stopy procentowe przynajmniej tak długo", jak projekcja inflacji na kolejne 1-2 lata pozostawać będzie poniżej 2,5 proc., a bezrobocie powyżej 6,5 proc.(PAP)

fdu/ ana/

dv08t9o

Podziel się opinią

Share
dv08t9o
dv08t9o