Poczta Polska ostrzega przed nowym typem oszustwa. Uwaga na "odsprzedaż paczek"
Ktoś podszywa się pod Pocztę Polską i w mediach społecznościowych publikuje posty, z których wynika, że trwa rzekoma odsprzedaż nieodebranych przez klientów paczek. W rzeczywistości jest to tylko sposób, by wyłudzić od ludzi dane logowania do bankowości internetowej i wyczyścić ich konta - ostrzega poczta.
24.11.2022 | aktual.: 24.11.2022 20:07
Poczta opublikowała w czwartek komunikat, w którym ostrzega przed nową kampanią phishingową. "W treści wprowadzających w błąd komunikatów, publikowanych w mediach społecznościowych, pojawia się fałszywa informacja dotycząca rzekomej odsprzedaży nieodebranych przez klientów paczek Poczty Polskiej. Oszuści zachęcają do skorzystania z oferty i wpłaty niewielkiej kwoty (najczęściej od kilku do 20 zł) poprzez stronę, która wyłudza dane" - czytamy w informacji.
Jak ostrzega poczta, nieostrożny użytkownik stracić pieniądze ze swojego konta, jeśli przekaże informacje o karcie płatniczej, login czy hasło do bankowości internetowej. Spółka podkreśla też, że nie prowadzi odsprzedaży niedoręczonych przesyłek, nigdy nie prosi też przez wiadomości sms lub e-mail o dopłacenie do przesyłki - to bowiem też popularny sposób wyłudzeń z wykorzystywaniem marki Poczty Polskiej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
- Kreatywność oszustów potrafi zaskakiwać, jednak prawie zawsze najlepszym remedium na tego typu akcje phishingowe jest zdrowy rozsądek i ostrożność - komentuje nową próbę oszustwa Daniel Witowski, rzecznik prasowy Poczty Polskiej, cytowany w komunikacie.
Takie okazje się nie zdarzają
- Jeżeli widzimy w internecie krzykliwy szyld, zachęcający do odebrania paczki z atrakcyjną zawartością za symboliczną kwotę, to zadajmy sobie najpierw pytanie, czy w świecie rzeczywistym takie okazje się zdarzają - przestrzega.
I radzi, by uważnie czytać adresy stron przesyłanych w mailach i smsem, nie klikać w linki wysłane od nieznanych nadawców, nigdy nie odpowiadać na żądanie podania danych personalnych, haseł i loginów do kont. Trzeba też zwracać uwagę na błędy w treściach odnośników (np. zamieniona kolejność liter lub podstawienie innych liter, cyfr), jeśli takowe znajdziemy, prawdopodobnie jest do oszustwo.
Uwaga na przekręty
Warto też być czujnym przy innych sytuacjach i pamiętać, że złodzieje zachęcają też m.in. do fikcyjnych inwestycji, np. w akcje Orlenu czy w kryptowaluty.
W dobie obecnego kryzysu energetycznego mamy też do czynienia z wyłudzeniami pieniędzy przy rzekomych okazyjnych ofertach kupna węgla w dobrej cenie. Trafiają się też podobne przekręty na cukrze. W ostatnich tygodniach często słyszy się też o metodzie "na amerykańskiego żołnierza".
Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj