Podatek od kopalin może wpłynąć na politykę dywidendową KGHM - Grabowski z MF (opis)
28.02. Warszawa (PAP) - Podatek od wydobycia niektórych kopalin może wpłynąć na politykę dywidendową KGHM, ale nie wpłynie na rynek pracy, ani wprost na sytuację spółki -...
28.02. Warszawa (PAP) - Podatek od wydobycia niektórych kopalin może wpłynąć na politykę dywidendową KGHM, ale nie wpłynie na rynek pracy, ani wprost na sytuację spółki - powiedział podczas wystąpienia w Sejmie wiceminister finansów Maciej Grabowski.
Grabowski powtórzył też wcześniejsze stanowisko resortu, że nie ma zagrożenia zamknięcia kopalni w Lubinie w wyniku wprowadzenia podatku.
"W moim przekonaniu ten podatek, patrząc na wyniki finansowe spółki, na symulacje, które przeprowadziliśmy, nie wpłynie na rynek pracy, nie wpłynie wprost na sytuację spółki. Wpłynie na pewno na politykę dywidendową KGHM" - powiedział Grabowski.
"Wydaje się, że nie ma zagrożenia zamknięcia kopalni w Lubinie w wyniku wprowadzenia podatku od wydobycia kopalin, żeby to się stało musiałyby drastycznie spaść ceny miedzi i srebra" - dodał.
Grabowski powiedział też we wtorek, że podatek od kopalin mógłby wejść w życie w połowie kwietnia, jeśli Senat nie przyjmie żadnych poprawek do ustawy. Senat ma się zająć podatkiem na posiedzeniu w dniach 14-15 marca br.
Wcześniej w tym miesiącu wiceminister Grabowski w piśmie do przewodniczącego Sekcji Krajowej Górnictwa Rud Miedzi NSZZ Solidarność napisał, że podatek od kopalin nie wpłynie na poziom zatrudnienia w poszczególnych jednostkach będących częścią KGHM, a przykładowo Zakład Górniczy Lubin (uznawany za najmniej rentowny spośród zakładów górniczych KGHM) będzie rentowny nawet w sytuacji spadku obecnych cen miedzi i srebra o 25 proc.(PAP)
bg/ bas/ jtt/