Trwa ładowanie...
d1mzior

Podatek od kopalin nie wpłynie na poziom zatrudnienia w poszczególnych jednostkach KGHM - MF

27.02. Warszawa (PAP) - Ministerstwo Finansów ocenia, że podatek od kopalin nie wpłynie na poziom zatrudnienia w poszczególnych jednostkach będących częścią KGHM, a przykładowo...

d1mzior
d1mzior

27.02. Warszawa (PAP) - Ministerstwo Finansów ocenia, że podatek od kopalin nie wpłynie na poziom zatrudnienia w poszczególnych jednostkach będących częścią KGHM, a przykładowo Zakład Górniczy Lubin (uznawany za najmniej rentowny spośród zakładów górniczych KGHM) będzie rentowny nawet w sytuacji spadku obecnych cen miedzi i srebra o 25 proc. - napisał resort w piśmie do przewodniczącego Sekcji Krajowej Górnictwa Rud Miedzi NSZZ Solidarność.

"Odnosząc się do zagadnień związanych z wpływem podatku na wielkość zatrudnienia pragnę podkreślić, że podstawową cechą podatku jest jego elastyczność uwzględniająca ceny miedzi i srebra na rynkach światowych oraz kurs złotówki do dolara amerykańskiego (przekładające się w finalnym rozliczeniu na zyski podatnika z działalności wydobywczej) oraz brak destrukcyjnego wpływu na źródło podatki" - napisał w piśmie wiceminister finansów Maciej Grabowski odpowiadając na wcześniejsze pismo przewodniczącego sekcji Józefa Czyczerskiego.

"Do tego należy dodać, iż przedmiotowy podatek nie wpłynie na poziom zatrudnienia w poszczególnych jednostkach będących częścią KGHM. Przykładowo Zakład Górniczy Lubin (uznawany za najmniej rentowny spośród zakładów górniczych KGHM) będzie rentowny, według wyliczeń Ministra Finansów, nawet w sytuacji spadku obecnych cen miedzi i srebra o 25 proc. W związku z tym, wprowadzenie podatku nie powinno spowodować redukcji zatrudnienia nawet w najmniej rentownym zakładzie górniczym spółki" - pisze wiceminister.

Grabowski podkreślił, że podatek został skonstruowany w formule, która zapewnia przedsiębiorcy możliwość generowania zysków, które mogą być przeznaczone na kontynuację rozpoczętych inwestycji, wypłatę dywidendy, jak i na poszukiwanie nowych zasobów i ich eksploatację. Od decyzji podatnika będzie zależało, na jaki cel zysk ten zostanie przeznaczony.

d1mzior

Wiceminister dodaje, że twierdzenie iż projekt ustawy jest skierowany tylko do jednego podatnika jest bezpodstawne, bo projektowana ustawa dotyczy przede wszystkim podmiotów, które wydobywają miedź i srebro, ale pośrednio obejmuje także pozostałe spółki, które mają koncesję na poszukiwanie i rozpoznawanie tych złóż i potencjalnie mogą w przyszłości te metale wydobywać.

"Twierdzenie, że projekt ustawy jest skierowany tylko do jednego podatnika jest całkowicie bezpodstawne. Do dnia dzisiejszego Minister Środowiska wydał ogółem 26 koncesji na wydobywanie, poszukiwanie i rozpoznawanie rud miedzi dla 9 podmiotów prowadzących działalność w tej samej branży co KGHM Polska Miedź. Zatem wszystkie spółki, które otrzymały koncesje są potencjalnymi podatnikami podatku od wydobycia niektórych kopalin" - czytamy w piśmie wiceministra.

Według resortu kwota podatku, jaka zostałaby uiszczona w 2010 roku, stanowiłaby 30 proc. zysku brutto wypracowanego przez KGHM i ok. 13 proc. przychodów uzyskanych ze sprzedaży miedzi i srebra.

"Odpowiadając na Pana pytanie dotyczące relacji podatku do zysku przy wskazanych przez Pana poziomach cenowych miedzi i srebra, pragnę uprzejmie zauważyć, iż wyniki finansowe KGHM za 2011 r. nie zostały dotychczas opublikowane. Kwota podatku jaka zostałaby uiszczona w 2010 r. stanowiłaby 30 proc. zysku brutto wypracowanego przez KGHM w tym samym roku i ok. 13 proc. przychodów uzyskanych ze sprzedaży miedzi i srebra (wg obliczeń Ministerstwa Finansów)" - napisał wiceminister.

"Zgodnie z rozwiązaniem przyjętym w prowincji kanadyjskiej Northwest Territories, podatek dochodowy od osób prawnych wynosi 11,5 proc., natomiast federalny podatek dochodowy wynosi 15 proc. Podatek od wydobycia kopalin wynosi 13 proc. wartości rynkowej wydobytego minerału i nie stanowi kosztów uzyskania przychodów na cele podatku dochodowego" - dodał. (PAP)

bas/ asa/

d1mzior
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1mzior