Trwa ładowanie...

Podatek od nieruchomości w górę. Zyskają nieposiadający garażu, stracą centra handlowe

Od 1 stycznia podatek od nieruchomości zapłacić trzeba będzie także od części wspólnych budynku. Zyskać mogą jednak ci, którzy nie mają miejsca garażowego. Najbardziej poszkodowane będą centra handlowe. Dla nich podatek wzrośnie o nawet kilkaset tysięcy złotych rocznie
Share
Podatek od nieruchomości w górę. Zyskają nieposiadający garażu, stracą centra handlowe
Fot: WP
d3elrqs

Ważna informacja dla właścicieli mieszkania. Od 1 stycznia podatek od nieruchomości zapłacić trzeba będzie także od części wspólnych budynku. Zyskać mogą jednak ci, którzy nie mają miejsca garażowego. Najbardziej poszkodowane będą centra handlowe, które dotąd uciekały się do sztuczek, by zmniejszyć daninę. Dla nich podatek wzrośnie o nawet kilkaset tysięcy złotych rocznie.

Według GUS około 46 proc. Polaków mieszka nie w domu, ale w mieszkaniu. To właśnie właścicieli tych ostatnich czekają zmiany. Po pierwsze od nowego roku zmieniły się przepisy dotyczące części wspólnych nieruchomości. Chodzi o klatki schodowe, korytarze, ale też place zabaw czy inne tereny rekreacyjne przypisane do budynku.

- Dotychczas, jedynie część nieruchomości wspólnych w budynku podlegała opodatkowaniu w proporcji, wynikającej ze stosunku powierzchni użytkowej danego lokalu do powierzchni użytkowej danego budynku. W wielu przypadkach, aby obniżyć kwotę podatku, wyodrębniano po prostu lokale w budynku. Teraz taka optymalizacja nie będzie możliwa i mieszkańcy będą płacić podatek od całej powierzchni nieruchomości wspólnej - tłumaczy Jan Jarosławski, prawnik w firmie Skanska Residental.

d3elrqs

O ile wzrosną opłaty? Będzie to kilka procent w skali roku. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku średniej wielkości lokalu podatek od nieruchomości to zazwyczaj 200-300 zł w skali roku. Wyższa taksa nie uderzy więc mocno po kieszeni. Dla mieszkania o powierzchni ok. 60 mkw. znajdującego się na dużym osiedlu będzie to kwota nie przekraczająca 10 zł rocznie.

Na zmianach zyskać mogą natomiast osoby, które nie wykupiły garażu czy miejsca postojowego. Dotąd musieli płacić podatek za tę część wspólną, choć z niej przecież nie korzystali. Dla wielu osób, była to więc jawna niesprawiedliwość. Od 2016 podatek od nieruchomości za garaż płacą już tylko osoby, które parkują tam swoje samochody. Z innych zmian warto wspomnieć, że niektórzy podatku nie zapłacą w ogóle.

- Krokiem w dobrą stronę jest też rezygnacja z pobierania najniższych kwot podatku w przypadku, jeśli wysokość wysłanego monitu przewyższałaby koszty jego doręczenia, tj. 6,10 zł - dodaje Jarosławski.

Maksymalne stawki podatkowe za mkw. w 2016
Tabela zawiera tylko wybrane pozycje. Gminy mogą stosować niższe stawki.
grunty pod działalność gospodarczą 0,89 zł
budynek mieszkalny 0,75 zł
budynek pod działalność mieszkaniową 22,86 zł
od garażu 7,68 zł
d3elrqs

Na zmianach w prawie stracą przede wszystkim centra handlowe. Po pierwsze dlatego, że ich powierzchnie to zazwyczaj kilkanaście czy kilkadziesiąt tysięcy metrów kwadratowych. Po drugie, bo stawki dla nich są dużo wyższe. W przypadku części wspólnych mieszkań jest to 0,75 zł za mkw. Dla nieruchomości komercyjnych stawka rośnie już do 22,86 zł za mkw. To właśnie w centra handlowe mają uderzyć zmiany podatkowe, o czym pisał były już wiceminister finansów Jarosław Neneman w odpowiedzi na interpelację poselską.

- Znaczne powierzchnie budynków pozostają poza opodatkowaniem, przede wszystkim wskutek stosowania przez podatników, w szczególności w budynkach wielkopowierzchniowych, dopuszczalnej prawem optymalizacji podatkowej, prowadzącej do zmniejszenia wymiaru podatku od nieruchomości. Aktualne brzmienie przepisu umożliwia łatwe zmniejszenie ciężaru podatkowego - wystarczy wyodrębnić własność lokali oraz pozostawić odpowiednio dużą część wspólną, aby znacznie zmniejszyć obciążenie podatkiem od nieruchomości działalności gospodarczej prowadzonej w budynkach (np. centrach handlowych) - czytamy we wspomnianym dokumencie z 15 września zeszłego roku.

I tak na przykład centrum handlowe o powierzchni 10 tys. mkw. wyodrębniało sobie trzy lokale po 1 tys. mkw. każdy. Dzięki temu zamiast blisko 230 tys. zł podatku płaciło tylko ok. 116 tys. zł. Od nowego roku zapłaci 100 tys. zł więcej, a więc normalną stawkę.

PRZYKŁAD:

O ile wzrośnie podatek dla centrów handlowych?
Stawka podatku 22,86 zł za mkw. 2015 2016
Powierzchnie wspólne 7000 mkw. 48 006 zł 160 020 zł
Wyodrębnione lokale 3000 mkw. 68 580 zł 68 580 zł
PODATEK 116 586 zł 228 600 zł

Trzeba pamiętać, że 10 tys. mkw. to centrum handlowe w małym mieście. Te największe mają po nawet 100 czy 200 tys. mkw. Na przykład Manufaktura w Łodzi ma aż 270 tys. mkw. powierzchni użytkowej. Ze zmian najbardziej zadowolone będą samorządy. To one są bowiem głównym beneficjentem podatków od nieruchomości.

d3elrqs

Podziel się opinią

Share
d3elrqs
d3elrqs