Podaż próbuje sił

We wtorek na rynkach widać było zwiększoną awersję do ryzyka. Trudno było interpretować takie zachowanie, wstępnie można je uważać za zwykłą korektę na mocnym ostatnio rynku aktywów uważanych za mniej bezpieczne.

Podaż próbuje sił
Źródło zdjęć: © BM Banku BPH

21.03.2012 09:05

Niewątpliwie jednak trzeba podejść do tego ruchu z uwagą – jest on poprzedzony spadkami na giełdzie w Szanghaju, która zareagowała, z nieznacznym poślizgiem, na obniżenie prognoz wzrostu gospodarczego przez chiński rząd. Gdyby taka sytuacja utrzymała się dłużej zobaczymy spadki cen surowców oraz cen akcji spółek sektora. Pierwsze sygnały podobnych tendencji globalnie zobaczyliśmy właśnie we wtorek. Taniała miedź, która pociągnęła w dół wycenę KGHM. To sprowadziło WIG20 pod kreskę już na starcie. W późniejszych godzinach nastroje na parkietach pogarszały się i kolejne warszawskie blue chipy dołączały do grona spadkowiczów. Inwestorzy zignorowali niezłe dane z amerykańskiego rynku nieruchomości i po południu ruch południowy na WGPW był kontynuowany. Minusowy start na Wall Street tylko utwierdził giełdy w obranym kierunku i WIG20 kończył dzień zniżką o 1,1% (2300 pkt), przy obrocie 652 mln PLN.

Obraz
© (fot. BM Banku BPH)

W trakcie wczorajszej sesji na wykresie indeksu WIG pojawiła się wysoka czarna świeca, która swym zasięgiem domknęła znaczną część luki wzrostowej z dnia 14 marca, rozciągającej się w przedziale 41 460 – 41 820 pkt. Kurs indeksu zatrzymał się na przełamanej uprzednio długoterminowej linii oporu, która obecnie pełni rolę wsparcia. Argumentem popytowym jest niski wolumen obrotu, który zmniejsza spadkową wymowę wczorajszej sesji. Spadki o ostatnich trzech sesji są następstwem nieudanego ataku na poziom 42 440 pkt, stanowiący maksima z 20 lutego. Jeżeli na dzisiejszej sesji kurs indeksu spadnie poniżej wczorajszego zamknięcia, to pozytywny scenariusz wynikający z przebicia opadającej linii oporu zostanie zniwelowany. Krótkoterminowy RSI oscyluje w okolicach neutralnego poziomu 50 pkt, co oznacza, że może skierować się w każdą ze stron. Natomiast w średnim okresie ADX utrzymuje wartości poniżej 20 pkt, a zatem z perspektywy tego oscylatora nadal główną tendencją rynkową jest konsolidacja, związana z wyrównanymi
siłami obu stron oraz brakiem pomysłu na dalsze kształtowanie się kursu.

Biuro Maklerskie Banku BPH

futuresindeksygpw
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)