Podlaskie/ 18,5 mld zł dla regionu z Kontraktu Terytorialnego

18,5 mld zł w latach 2014-2023 dostanie Podlaskie w ramach podpisanego w sobotę Kontraktu Terytorialnego z rządem. Umowa określa najważniejsze inwestycje, które zostaną zrealizowane w regionie. Jest wśród nich budowa drogi S61 do granicy z Litwą czy dokończenie drogi S8 Warszawa-Białystok.

27.09.2014 13:15

Umowę podpisali w sobotę w Białymstoku marszałek województwa Jarosław Dworzański, minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki oraz wiceminister infrastruktury i rozwoju Iwona Wendel.

To drugi kontrakt regionalny, pierwszy w czwartek podpisało z rządem województwo śląskie.

Kontrakt Terytorialny jest dokumentem, który określa najważniejsze, priorytetowe działania w różnych dziedzinach w regionie, które mają służyć jego rozwojowi. Pieniądze na ten cel mają pochodzić z UE, budżetu państwa, ale również budżetów samorządów. Umowa była negocjowana pomiędzy rządem a samorządem województwa. W trakcie jej obowiązywania będzie renegocjowana i na bieżąco aktualizowana.

Wśród najważniejszych celów dla województwa podlaskiego zapisanych w kontrakcie znalazła się m.in. poprawa sieci dróg oraz kolei, działania na rzecz lepszej współpracy pomiędzy uczelniami a biznesem, które mają skutkować wzrostem innowacyjności. Region wymaga również modernizacji sieci energetycznej, by poprawić bezpieczeństwo energetyczne. Chodzi również o tworzenie nowych miejsc pracy, podnoszenie kompetencji pracowników, lepszej dostępności do usług w ochronie zdrowia (np. dalsza rozbudowa Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białystoku). Umowa zakłada również to, że lepiej niż dotychczas ma być wykorzystaniu potencjał przyrodniczy i kulturowy regionu. Przewidziane jest np. opracowanie i wdrożenie programu rozwoju rejonu Puszczy Białowieskiej.

Wśród najważniejszych inwestycji drogowych zapisanych w kontrakcie jest dokończenie budowy drogi ekspresowej S8 Warszawa-Białystok, jednej z kluczowych tras komunikacyjnych w regionie. W umowie zapisano budowę odcinków od Wyszkowa (Mazowieckie) do Zambrowa (już istnieje obwodnica Zambrowa i Wiśniewa) oraz odcinek od tej obwodnicy do Jeżewa. 23-kilometrowy fragment od Jeżewa do Białegostoku również jest zbudowany.

Kontrakt potwierdza również, że będzie budowana droga S61 z Ostrowi Mazowieckiej (Mazowieckie) przez Łomżę, Augustów, Suwałki do granicy z Litwą w Budzisku. Budowane mają być odcinki od Ostrowi do obwodnicy Augustowa (jej budowa jest na ukończeniu), łącznie z obwodnicą Łomży, oraz od obwodnicy Augustowa do granicy z Litwą, łącznie z obwodnicą Suwałk.

Ważnym elementem umowy są planowane inwestycje kolejowe. Chodzi m.in o modernizację odcinka z Sadownego (Mazowieckie) do Białegostoku na trasie kolejowej Rail Baltica Warszawa-Białystok, ale też modernizację linii z Białegostoku do Bielska Podlaskiego, linii od granicy województwa - Czeremcha-Hajnówka, a także odcinka Lewki-Hajnówka oraz trasy Białystok-Sokółka do granicy z Białorusią w Kuźnicy. Przewidziano również rewitalizację linii kolejowych na trasach: granica państwa-Chryzanów, Kuźnica-Geniusze, Bufałowo Wschód - Bufałowo, Łapy-Śniadowo-granica województwa oraz Śniadowo-Łomża.(PAP)

(planujemy kontynuację tematu)

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)