Trwa ładowanie...
d2hx3tb
25-02-2017 06:40

Podlaskie/Wiosenne tegoroczne rozlewiska korzystne dla biebrzańskich bagien

Duże tegoroczne wiosenne rozlewiska korzystne dla biebrzańskich bagien. Pojawiły się tam pierwsze ptaki zwiastujące wiosnę. Poprzednie lata nad Biebrzą były oceniane przez pracowników Biebrzańskiego Parku Narodowego, jako suche.

d2hx3tb
d2hx3tb

Stan wody w Biebrzy w Osowcu (Podlaskie) sięga obecnie prawie 4 metrów - poinformowała PAP specjalistka ds. ochrony przyrody w Biebrzańskim PN Joanna Zawadzka. Wody jest dużo, a to korzystne dla biebrzańskich bagien.

Wysoki stan wody w Biebrzy to m.in. wielkie rozlewiska na podmokłych łąkach, a to dobre dla biebrzańskiej przyrody. Podmokłe tereny to rezerwuar wody, mokradła działają jak gąbka, co ma znaczenie w sytuacjach gdy są zarówno braki jak i nadmiar wody - tłumaczą pracownicy Biebrzańskiego Parku Narodowego.

"Tegoroczne rozlewiska są duże, ale nie rekordowe" - powiedział PAP Artur Wiatr z Biebrzańskiego PN Artur Wiatr. Dodał, że poziom wody podniósł się m.in. po ostatnich intensywnych opadach.

Na rozlewiskach już w połowie lutego pojawiły się w tym roku pierwsze ptaki zwiastujące wiosnę, m.in. żurawie i skowronki. Można też spotkać pierwsze osobniki wędrujących gatunków ptaków takich jak np. gęsi białoczelne, które wiosną masowo odpoczywają na biebrzańskich rozlewiskach w trakcie wędrówek na północ Europy, gdzie odbędą lęgi. Nad Biebrzą ptaki będą odpoczywać i żerować przed dalszą wędrówką.

d2hx3tb

Szczyt wiosennych przelotów gęsi nad Biebrzą wypadnie w marcu. Obserwacje wielotysięcznych stad gęsi to zawsze gratka dla miłośników przyrody czy fotografii.

W pierwszy weekend marca ptakom będzie poświęcona 60. Wszechnica Biebrzańska organizowana w siedzibie parku w Osowcu-Twierdzy. Bohaterami opowieści naukowców pod hasłem "Ptasi celebryci" będą m.in. wodniczka, uszatka błotna czy chruściel. O fotografowaniu ptaków opowie fotograf Tomasz Kłosowski. W niedzielę 5 marca uczestnicy wszechnicy odbędą wycieczkę terenową.

Bagna Biebrzańskie należą do najbardziej znanych w Europie i na świecie. Biebrzański Park Narodowy jest największym polskim parkiem narodowym. Park w 1995 r. został wpisany na tzw. listę międzynarodowej Konwencji Ramsar o ochronie obszarów wodno-błotnych.

d2hx3tb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2hx3tb