Trwa ładowanie...
d1u3d7y
IAR
podróbka

Podrobione czeskie winiety zalewają rynek

Uwaga kierowcy wyjeżdżający do Czech! W sprzedaży znalazły się podrobione winiety. Za ich używanie grożą drakońskie kary.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Podrobione czeskie winiety zalewają rynek
(PAP, Fot: PAP/Jerzy Ochoński)
d1u3d7y

Mimo iż naklejki poświadczające uiszczenie opłaty za przejazd czeskimi autostradami miały być lepiej zabezpieczone, już w trzecim tygodniu nowego roku policja i celnicy ujawnili setki podróbek.

Na pierwszy rzut oka wyglądają tak samo. Ale okazuje się, że bardzo łatwo odróżnić je od oryginału. Na przykład na odwrocie w instrukcji w języku niemieckim w słowie "für", nad literą "u" brakuje charakterystycznego umlautu. Również niektóre elementy graficzne różnią się od tych, jakie znajdziemy na oryginalnych winietach.

Podrobione naklejki najczęściej są sprzedawane przez osoby prywatne na przydrożnych parkingach i stacjach benzynowych po niższej cenie. Warto jednak unikać tego typu transakcji, bowiem posiadanie podrobionej winiety jest traktowane na równi z jej fałszowaniem, a za to grozi kara grzywny o równowartości nawet 15 tys. zł.

Ceny oryginalnych czeskich winiet od kilku lat pozostają bez zmian. Za najtańszą - dziesięciodniową - zapłacimy około 55 zł, zaś za najdroższą - roczną - niespełna 250 zł.

d1u3d7y

Podziel się opinią

Share

d1u3d7y

d1u3d7y