Podwyżka "niespodzianka". Kolejny wzrost cen za prąd
Od stycznia 2024 roku wzrośnie tzw. opłata kogeneracyjna. Jest to jedna z części rachunku za prąd. To oznacza, że za prąd zapłacimy więcej, niż zakładano.
24.10.2023 | aktual.: 24.10.2023 14:13
Opłata kogeneracyjna to nic innego jak nasza składka na inwestycje w niskoemisyjne i efektywne źródła energii — czytamy w serwisie money.pl. W 2023 roku wynosiła 4,96 zł za megawatogodzinę (MWh). Teraz jednak ta stała opłata ma wzrosnąć o ponad złotówkę.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wzrośnie opłata stała za prąd
Zgodnie z nowym rozporządzeniem Ministerstwa Klimatu i Środowiska, które zostało opublikowane 20 października, wynika, że stawka opłaty kogeneracyjnej w 2024 roku wyniesie 6,18 zł za MWh — czytamy w serwisie dziennik.pl. Wrześniowy projekt nie zakładał tego wzrostu.
Co to oznacza dla odbiorców? Jak czytamy w rozporządzeniu, "średnie obciążenie w wysokości ok. 18,53 zł/rok/gospodarstwo domowe. Wzrost wysokości stawki opłaty kogeneracyjnej zostanie skompensowany zmianą wysokości stawki opłaty OZE". Dziennik.pl dodaje, że do wyliczeń w dokumencie przyjęto średnie zużycie na poziomie 3 MWh/rok.
Nawet 70 procent więcej za prąd
W przyszłym roku skok kwot na rachunkach może wynieść nawet 70 procent. Na temat tarcz wypowiedzieli się eksperci w rozmowie z money.pl. - Polityka mrożenia cen poniosła fiasko — oceniają.
Jeszcze przed końcem roku poznamy pierwsze prognozy dotyczące cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych na przyszły rok. Nie wiadomo, czy rząd zdecyduje się na kolejne mrożenie cen energii.
Jak donosi serwis money.pl, rządowa tarcza zamroziła ceny prądu w 2023 r. na poziomie cen z roku ubiegłego. Zdaniem przedstawicieli rządu, bez tej osłony Polacy zapłaciliby za energię znacznie więcej. Tymczasem okazuje się, że zamrożenie cen wcale nie uchroniło Polaków przed wyższymi rachunkami.
Z najnowszych danych Agencji Rynku Energii wynika, że mimo rządowych tarcz, ceny prądu dla gospodarstw domowych podskoczyły o niemal 30 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem. Ten wzrost jest skutkiem m.in. podwyższenia stawki VAT z 5 do 23 proc. od bieżącego roku.