Trwa ładowanie...

Podwyżka płac w PZL Świdnik

Podwyżka płac w wysokości 400 zł miesięcznie od 1 grudnia tego roku

Podwyżka płac w PZL ŚwidnikŹródło: thinkstock
d2i6fdf
d2i6fdf

Strajk w PZL Świdnik trwał od 26 października; zorganizował go związek Sierpień 80, który domagał się podwyżek płac. W środę strajk został zakończony; we wtorek był zawieszony w związku z rozmowami związkowców z zarządem.

Jak podał Borys, podwyżka składa się z dwóch części: 280 zł zostanie doliczonych do stawek osobistego zaszeregowania pracowników, natomiast 120 zł będzie wypłacane w formie premii wypłacanej pod warunkiem przepracowania co najmniej 150 godzin w miesiącu. Pracownicy otrzymają też dodatkowe talony na święta w wysokości 300 zł i premię świąteczną, także po 300 zł.

Porozumienie przewiduje, że podwyżki będą także od 1 stycznia w 2013 r. i wyniosą 250 zł do stawek osobistych oraz 125 zł w formie premii. Wynagrodzenia mają też wzrosnąć od 1 stycznia 2014 r. - o 200 zł do pensji, 125 zł premii i 175 zł jeszcze jednej premii, uzależnionej od realizacji planów produkcyjnych. Zarząd zobowiązał się też nie wyciągać żadnych konsekwencji wobec uczestników i organizatorów strajku - dodał Borys.

Porozumienie zostało zawarte ze wszystkimi pięcioma związkami zawodowymi działającymi w PZL Świdnik. Według Borysa, jest ono dobre dla załogi. "Osiągniemy zarobki zbliżone do średniej krajowej. Pracownicy są zadowoleni, to oni są zwycięzcami" - podkreślił.

d2i6fdf

W oświadczeniu przekazanym mediom zarząd PZL Świdnik zaznaczył, że wyniki porozumienia są zadowalające dla wszystkich stron sporu. "To zwycięstwo na zasadzie "wygrany-wygrany" - napisano w oświadczeniu. "Oprócz znaczącego wynagrodzenia zasadniczego, które będzie wzrastać co roku przez trzy lata, strony podkreślają szczególne znaczenie zmiennej części wynagrodzenia, która wpłynie na wydajność pracowników i zmniejszy absencję" - czytamy w tekście.

Zarząd zapowiedział rozwój PZL Świdnik. "Porozumienie jest stanem wyjściowym dla oczekiwanego rozwoju spółki, która spotyka się z dodatkowym obciążeniem pracą, np. ze strony najnowszych programów śmigłowcowych, które AgustaWestland planuje ulokować w Świdniku. Wspomniany rozwój pozwoli na kontynuację stopniowego zwiększania liczby pracowników PZL Świdnik" - głosi oświadczenie.

Początkowo związek Sierpień 80 domagał się podwyżki płac o 15 proc. z wyrównaniem od początku tego roku. Inne związki zawodowe działające w PZL Świdnik nie przyłączyły się do strajku.

Sierpień 80 przed rozpoczęciem protestu zrzeszał 120 pracowników z załogi PZL Świdnik, liczącej 2,9 tys. ludzi. W czasie strajku jego liczebność wzrosła - według Borysa - do ponad 300 członków.

PZL Świdnik to największe zakłady lotnicze w kraju, jedyne zdolne do samodzielnego projektowania, produkcji i serwisowania śmigłowców. W ubiegłym roku zostały kupione przez koncern AgustaWestland.

d2i6fdf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2i6fdf