Trwa ładowanie...
d39kn28

Podwyżka stóp proc. zupełnie bez potrzeby, "dramatyczna pomyłka" - Pawlak

10.05. Warszawa (PAP) - Środowa decyzja Rady Polityki Pieniężnej, która podniosła stopy proc. o 25 pb to "dramatyczna pomyłka", decyzja podjęta zupełnie bez potrzeby - uważa...

d39kn28
d39kn28

10.05. Warszawa (PAP) - Środowa decyzja Rady Polityki Pieniężnej, która podniosła stopy proc. o 25 pb to "dramatyczna pomyłka", decyzja podjęta zupełnie bez potrzeby - uważa wicepremier Waldemar Pawlak.

"Niestety wczoraj RPP wbiła nóż w plecy naszym rozwojowym procesom, zupełnie bez potrzeby i zupełnie nadgorliwie podnosząc stopy procentowe, podwyższyła cenę pieniądza. Jeżeli były propozycje dotyczące emerytur, to one mówiły o tym, że obniży się koszt obsługi długu. Łatwo policzyć, że 1/4 proc. na 800 mld zł to rocznie jest ponad 2 mld zł. To są takie koszty tej decyzji, która dzisiaj jest już decyzją zupełnie nie trafiającą w sytuację, ponieważ ceny na rynku ropy zaczęły spadać, ceny akcji zaczęły spadać. (...) Widać, że może być druga fala kryzysu i w tej sytuacji podnoszenie stóp procentowych to jest bardzo dramatyczna pomyłka w moim przekonaniu" - powiedział Pawlak w czwartek dziennikarzom.

"Mam nadzieję tylko, że będzie to można skorygować, jeżeli inflacja w ciągu najbliższych miesięcy zacznie spadać. Pamiętajmy o tym, że w momencie kryzysu inflacja zjechała bardzo mocno, doszło nawet do deflacji. Jak się patrzy na sytuację w wielu krajach, to dużo groźniejsze są okresy niskiej inflacji - tak było na początku pierwszej dekady XXI wieku, gdzie też stopami procentowymi tak przyduszono gospodarkę, że inflacja była na bardzo niskim poziomie i wtedy doszło do spowolnienia. Więc tu ta wczorajsza decyzja jest niestety bardzo smutna" - dodał.

"(...) Na razie wygląda na to, że na rynkach finansowych, na rynkach papierów wartościowych, na rynkach towarowych rysują się takie linie, jak były w sierpniu ubiegłego roku. Jeśli popatrzymy, że cena ropy gwałtownie spadła, w tej chwili już ponad 10 proc. w ciągu dosłownie ostatnich kilku dni, to widać wyraźnie, że jest coś poważnego na horyzoncie. (...) W tej chwili wydaje się, że Rada zastosowała tutaj trochę procykliczną politykę, to znaczy jak zaczyna się spowolnienie, to jeszcze zaciągnęła hamulec. To trochę za duża gorliwość" - ocenił Pawlak.

Rada Polityki Pieniężnej, po 10 miesiącach stabilizacji, na środowym posiedzeniu podniosła stopy procentowe o 25 pb. Referencyjna stopa procentowa NBP wynosi obecnie 4,75 proc. w skali rocznej. (PAP)

jba/ asa/

d39kn28
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d39kn28